Юнеско попередило маріупольських греків про зникнення мови

Мова маріупольських греків, кримськотатарська, ногайска мови, кримський варіант турецької знаходяться в «серйозній небезпеці» зникнення. Про це свідчать дані Спеціалізованої установи Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).

В Україні під загрозою перебувають близько 14 мов. У гіршому становищі – караїмська мова на території Кримського півострова – він визначений, як зниклий. Також караїмська мова перебуває під загрозою зникнення в західних регіонах України.

«Безумовно, під загрозою» – гагаузька, урумська та платдойч. Вразливою ЮНЕСКО також називає русинську мову на Закарпатті.

В цілому, за даними всесвітньої організації, 2500 з 6900 мов світу перебувають під загрозою зникнення.

ЮНЕСКО розраховує життєздатність мов по 9 критеріям, в тому числі за кількістю носіїв, передачі мови від покоління до покоління, доступності навчальних матеріалів, стосовно мови в суспільстві.

Всі мови класифікуються за 6 категоріях: «знаходиться в безпеці», «положення викликає побоювання», «мова перебуває під загрозою зникнення», «мова знаходиться в серйозній небезпеці», «мова перебуває в критичному стані», «мова зникла».