Верховна Рада прийняла освітню реформу

Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроект №3491-д про освітню реформу, який, зокрема, запроваджує в Україні 12-річну повну загальну середню освіту. Відповідне рішення підтримали 255 народних депутатів.

Закон, зокрема, запроваджує 12-річну освіту та право на інклюзивне навчання, поетапне підняття мінімальної зарплати вчителю до 4 прожиткових мінімумів – 6500 грн., а також підвищення рівня кваліфікації.

«Це консенснусний закон. Практично всі політичні сили приймали участь у роботі цього законопроекту.Законопроект впроваджує сучасні європейські стандарти освіти», – заявив з парламентської трибуни Перший заступник Голови Комітету з питань освіти та науки Олександр Співаковський.

Під час розгляду законопроекту, народний депутат з фракції Партії «Блок Петра Порошенка» Оксана Білозір наполягала на підтримці її поправки №131, відповідно до якої особам, які належать до національних меншин, забезпечується право на вивчення рідної мови у закладах освіти.

На вечірньому засіданні, народним депутатам вдалося знайти компроміс щодо норми про мову навчання у законопроекті про освіту.

Народний депутат України з фракції Партії «Блок Петра Порошенка» Костянтин Усов з парламентського місця зачитав компромісний варіант статті 7 законопроекту щодо мови освіти:

Стаття 7. Мова освіти

1. Мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах. Особам, які належать до національних меншин України, гарантується право на навчання в комунальних закладах для здобуття дошкільної, початкової освіти поряд з державною мовою мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через окремі класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд з державною мовою, що створюються відповідно до законодавства, і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою. Особам, які належать до корінних народів України, гарантується право на навчання в комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти поряд з державною мовою мовою відповідного корінного народу. Це право реалізується через окремі класи (групи) з навчанням мовою відповідного корінного народу України поряд з державною мовою, що створюються відповідно до законодавства, і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою. Особам, які належать до корінних народів, національних меншин України, гарантується право на вивчення мови відповідного корінного народу чи відповідної національної меншини в комунальних закладах загальної середньої освіти або через національні культурні товариства. Особам з порушеннями слуху забезпечується право на навчання жестовою мовою та на вивчення української жестової мови.

2. Закладами освіти забезпечується обов’язкове вивчення державної мови, зокрема, у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням державної мови. Особам, які належать до корінних народів, національних меншин, іноземцям та особам без громадянства створюються належні умови для вивчення державної мови.

3. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської мови, в державних і комунальних закладах освіти.

4. У закладах освіти відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома та більше мовами – державною мовою, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

5. За бажанням здобувачів професійної та вищої освіти заклади освіти створюють можливості для вивчення ними мови корінного народу, національної меншини як дисципліни.

6. Держава сприяє створенню та функціонуванню закладів освіти за кордоном, у яких здійснюється навчання українською мовою або вивчається українська мова.

7. Особливості використання мов в окремих видах та рівнях освіти визначаються спеціальними законами.

Перехідні положення:

Встановити, що особи, які належать до корінних народів, національних меншин України, і розпочали здобуття загальної середньої освіти до 1 вересня 2018 року, до 1 вересня 2022 року продовжують здобувати таку освіту відповідно до правил, які існували до набрання чинності цим Законом, з поступовим збільшенням кількості навчальних предметів, що вивчаються українською мовою”.

Нагадаємо, в першому читанні законопроект був прийнятий 6 жовтня 2016 року.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман повідомив, що на повноцінну реформу освіти потрібно 87 млрд грн.