ВР підтримала за основу проект Виборчого кодексу

Народні депутати підтримали у першому читанні законопроект №3112-1 щодо Виборчого кодексу України. За відповідне рішення проголосували 226 депутатів.

Цей проект є альтернативним до проекту закону №3112, який депутати не ухвалили.

Як пояснив під час засідання ініціатор законопроекту №3112 – член депутатської групи “Партія “Відродження” Валерій Писаренко, законопроект передбачає введення пропорційної системи виборів з відкритими списками.

“Це дасть можливість побороти політичну корупцію, маніпуляції та зловживання. З’явиться реальна конкуренція між політичними партіями”, – наголосив він.

Представляючи у ВР прийнятий в першому читанні виборчий кодекс, народний депутат України, співавтор даної законодавчої ініціативи Олександр Черненко розповів, що метою проекту є створення єдиної уніфікованої правової основи для підготовки і проведення виборів в Україні відповідно до Конституції України та рекомендацій міжнародних організацій.

«Проект розроблений на основі виборчого кодексу в 2010 році. До розробки закону були долучені кращі фахівці виборчого права, депутати, громадські діячі, члени ЦВК, ОБСЄ. Вони близько року працювали над виборчим кодексом.

До речі законопроект отримав позитивний висновок Венеціанської комісії. Зараз перед реєстрацією ми осучаснили закон, зробили висновки з виборчих процесів, які відбувалися протягом 2010 і 2015 років», – сказав Черненко.

Він пояснив, що виборчий кодекс об’єднює закон про вибори народних депутатів, місцеві вибори, Президентські вибори, ЦВК, єдиний державний реєстр виборців.

«На парламентських виборах ми пропонуємо систему регіональних відкритих списків – це та система, яку минулого пленарного тижня доповідав В.Чумак в своєму законопроекті № 1068-2. Україна ділиться на 27 виборчих регіонів, в кожному з регіонів – партії висувають свої списки, виборці голосують за одну з цих партій. І за бажанням голосують за когось з кандидатів, кого партія висунула саме в цьому регіоні. Таким чином рейтингуючи цих кандидатів! На проходження кандидата впливає виключно виборець.  Також пропонується 4% виборчий бар’єр. До розподілу мандатів допускаються ті політичні партії, які подолали 4% голосів», – зазначив Черненко.

Він також підкреслив, що на виборах до місцевих рад (вибори до сільських, селищних, районних рад), пропонується мажоритарна система, але  коли на окрузі перемагає не один кандидат, а від 2-4 кандидатів в залежності від кількості виборців в даному окрузі.

«Це зніме гостроту політичної боротьби, порушення зловживань на виборах, коли переможець на окрузі не один.

Щодо виборів до обласних і міських рад великих міст (від 90 тис виборців) – пропонується система відкритих списків, яка подібна до парламентської системи. Велике місто ділиться на великі округи. І кожен з цих округів партія висуває партійні списки, їх рейтенгує по тій схемі, як парламентські вибори. На виборах міських голів великих міст пропонується двох турова система виборів. Це те саме що є в діючому законі. Ми за такою схемою проводили в 2015 році, і вона себе виправдала», – сказав Черненко.

Він також зауважив, що в розділі Виборчого Кодексу «Президентські вибори» особливих новел немає.

«Є новели щодо висування кандидатів. Кандидат має проживати в Україні не менше 10 років. Традиційна процедура збору підписів громадян на підтримку кандидатів президенти пропонується замінити збором підписів осіб які мають представницький мандат. Потрібно зібрати не менше 300 підписів, але не просто громадян, а депутатів ВР, місцевих рад, неменше 2/3  регіонів України. Таким чином фальсифікації підписів громадян ми прибираємо», – зауважив Черненко.

Депутат також розповів, що відповідні зміни запроваджуються щодо виборчої агітації.

«Розділяються інформування виборців та агітація. Також пропонується навчання членів виборчих комісій. Членами комісії стануть особи, які мають відповідний сертифікат. На місцевих виборах і парламентських списках передбачені гендерні квоти в кожній п’ятірці має бути не менше двох осіб протилежної статі (3 жінки і два чоловіка або навпаки)», – додав Черненко.