Польща розглядає три варіанти розміщення миротворчої місії ООН на Донбасі

Є три варіанти розміщення миротворчої місії ООН на Донбасі. При цьому РФ наполягає, щоб в місії не було країн НАТО, а керівники незаконних угруповань стали суб’єктом діалогу, на що не можуть погодитися багато країн, в тому числі і Польща.

Про це заявив глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський в інтерв’ю Polska Agencja Prasowa.

«Перший варіант передбачає початок миротворчої операції, яка відрізала б Донбас від України. На цю концепцію, швидше за все, не погодиться Київ, оскільки це призведе до тривалого від’єднання східних регіонів від України », – говорить Ващиковський.

Другий сценарій, за його словами, полягає в організації роботи миротворчої місії на російсько-українському кордоні.

«Але на цей варіант, ймовірно, не погодиться Москва, оскільки це означало б позбавлення сепаратистів російської допомоги і підтримки», – підкреслив Ващиковський.

Як зазначив міністр, в третьому сценарії Росія наполягає, щоб місія ООН була об’єднана з місією ОБСЄ і своїм моніторингом покривала весь Донбас.

«Здається, що цей сценарій буде складно реалізувати, враховуючи масштаби – це вимагало б багатотисячної операції. Додатково росіяни ставлять вимогу, щоб до складу місії не входили солдати країн НАТО, а лише нейтральних країн », – повідомив глава польської дипломатії.

За його словами, деякі країни вирішилося б на участь в такій операції.

«А найбільшою проблемою є те, що така операція загрожує набуттям сепаратистами на Донбасі легітимності, оскільки мало б бути підписана якась угода з сепаратистами. Це могло б підняти їх політичний статус, що є проблемою як для України, так і для інших країн, зокрема Польщі, які не визнають сепаратистів», – підкреслив Ващиковський.

Він зазначив, що потрібно і далі шукати компроміс, який з одного боку давав би гарантію припинення бойових дій і безпеки для місцевого населення, а з іншого – не привів би до довготривалих політико-правовим змінам.

Ващиковський зазначив, що Польща як непостійний член Ради безпеки ООН в 2018-2019 роках веде консультації з Україною, США, Великобританією та іншими країнами щодо можливого введення місії ООН на Донбасі.