Вчені: сучасні технології все більше ускладнюють дослідження космосу для астрономів

Розвиток сучасних технологій вносить помітний вклад у створення перешкод досліджень астрономів, які з кожним роком змушені прикладати все більше зусиль, щоб спостерігати за об’єктами.

До такого висновку прийшли американські вчені, повідомляє спеціалізоване видання Science News.

Згідно з викладеним у дослідженні даними, існують три так звані джерела забруднення простору: космічне сміття, радіохвилі і світлове забруднення. Як зазначили члени Американського астрономічного співтовариства, протягом найближчих двох десятиліть на низьку геостаціонарну орбіту може бути запущено близько 20 тис. нових супутників, світлодіодні лампи стануть найбільш часто використовуваним джерелом світла, а стільникові мережі п’ятого покоління заповнюють весь простір. Ці фактори можуть у значній мірі перешкодити астрономам отримувати чітке зображення нічного неба, знижуючи точність обчислень, навіть незважаючи на величезний технологічний прогрес та інноваційні технології вивчення космосу, доступні вченим.

Найбільш очевидною формою забруднення простору є космічне сміття: з моменту запуску першого штучного супутника землі, тобто за 60 років – на навколоземній орбіті з’явилося близько 18 тис. об’єктів, які відстежує Стратегічне командування Збройних сил США. Ці об’єкти варіюються від фрагментів довжиною в сантиметр до супутників розміром в автобус. При цьому космічне сміття може не тільки наносити безпосередню шкоду, але й відбивати сонячне світло, таким чином створюючи перешкоди для обробки інформації спеціалізованими пристроями.

Іншим фактором, на який звертають увагу астрономи, є світлодіодні лампи. Якщо ще в 2010 році в США вони становили лише 1% від усіх штучних джерел світла, то зараз ця частка зросла до 50%. Світлодіодні лампи енергоефективні, а також менш шкідливі для навколишнього середовища, але вони випромінюють широкий світловий спектр, включаючи сині випромінювання, які особливо заважають космічним дослідженням.

Третім, але не менш значущим фактором є радіохвильове забруднення. Незважаючи на те, що радіохвилі ніяк не перешкоджають застосуванню оптичних телескопів, вони створюють дуже серйозні проблеми фахівцям, які вивчають космос, отримуючи радіосигнали від зірок і галактик. Радіохвилі, які заповнюють простір на Землі, заважають отримувати дані з далекого космосу.

З радіохвильовим забрудненням вчені хочуть боротися, звертаючись до влади за допомогою у створенні більш широких зон, вільних від радіосигналів. Така зона, наприклад, існує навколо обсерваторії Грін-Бенке (штат Західна Вірджинія), де розташований найбільший у світі параболічний радіотелескоп. Для світлових випромінювань, за словами експертів, ситуація практично безвихідна, однак можна частіше застосовувати так звані вузькосмугові світлодіоди, які випромінюють менше світла синього спектру.