Сенатори мають намір повернути Конгресу контроль над військовими

Законопроект передбачає дозвіл Конгресу на «будь-яке необхідне використання сили» проти терористів.

Група сенаторів виступила з законопроектом, який передбачає обов’язкове схвалення Конгресом будь-якого роду дій, що вживаються США проти незаконних збройних формувань в Іраку, Сирії та інших країнах. Таким чином, законодавці мають намір відібрати контроль над збройними силами у Білого дому.

Авторами законопроекту виступили республіканець Боб Коркер, глава Комітету із зовнішніх зв’язків, і Тім Кейн, найбільш високопоставлений демократ в Комітеті.

Законопроект під назвою «Дозвіл на використання військової сили» (Authorization for the Use of Military Force – AUMF) передбачає обов’язковий дозвіл Конгресу на «будь-яке необхідне використання сили» проти «Аль Каїди», Талібану, ІДІЛ і пов’язаних з ними структур. Дозвіл на використання військової сили проти будь-якої держави, включаючи Сирію, цим законопроектом не передбачається.

Члени Конгресу від обох партій давно висловлювали невдоволення тим, що після терактів 11 вересня 2001 року президенти США отримали занадто багато владних повноважень в сфері застосування військової сили.

Згідно з Конституцією США, право оголошувати війну має тільки Конгрес, а не президент. Однак президенти використовували надані їм в 2001 році повноваження для боротьби з «Аль Каїдою» і її союзниками, і, в 2002 році – для війни з Іраком, щоб віддавати накази на участь в самих різних конфліктах.