Єврокомісія запропонувала значно посилити шенгенську систему

Єврокомісія (ЄК) запропонувала значно посилити механізми контролю та перевірки даних у рамках шенгенської візової системи.

Про це заявив у середу в Брюсселі єврокомісар з питань міграції, внутрішніх справ та громадянства Дімітріс Аврамопулос, представляючи дані пропозиції.

“Щорічно мільйони громадян Євросоюзу в’їжджають в ЄС з візами, будь то на короткий, або на довгий термін. Ми маємо намір модернізувати нашу візову інформаційну систему, усунути сліпі плями у наших базах даних і дати візовим органам і прикордонникам більше інформації, щоб вони могли виконувати свою роботу. Злочинці і потенційні терористи не повинні мати можливості пробратися в Європу непоміченими. ЄС – не фортеця, але ми повинні знати, хто перетинає наші кордони”, – заявив він.

Пропозиції ЄК включають чотири практичних аспекти. По-перше, всі документи, подані на візу і потрапили в базу даних Шенгену (VIS) будуть автоматично звірятися з базами даних кримінальної поліції, антитерористичних та міграційних служб. Ця система також повинна отримати можливість визначати, використання подавцем заяви документів на різні імена. Як саме це буде робитися, ЄК не пояснила.

По-друге, в цю базу даних вперше буде включена інформація про довгострокові візи і види на проживання неєвропейських громадян в країнах ЄС для контролю транскордонного переміщення цих осіб. По-третє, дані всіх осіб, які претендують на шенгенську візу будуть відтепер зберігатимуться в єдиній базі даних, що допоможе прикордонникам ідентифікувати, наприклад, мігрантів без документів, якщо раніше вони вже подавали на візу. Нарешті, по-четверте, силові структури і прикордонні служби ЄС повинні отримати спрощений доступ до інформації з візової бази даних, для потреб своїх розслідувань.

Процес оновлення шенгенської візової системи та прикордонного контролю було розпочато ЄК після серії скандалів в ході розслідування терактів в Парижі і Брюсселі в 2015 і 2016 роках. В ході розслідування з’ясувалося, що ряд осіб, які займалися підготовкою цих терактів, вже перебуваючи в розшуку в різних країнах ЄС за підозрою в екстремістській діяльності, вільно перетинали кордони Євросоюзу, відвідували Сирію і поверталися назад, використовуючи фальшиві документи.