Єврокомісія готова реактивувати закон про захист від санкцій США

Щоб врятувати угоду про ядерну програму Ірану, Єврокомісія може реактивувати прийняте понад 20 років тому положення про захист від санкцій США.

“Якщо це стане необхідно, ми готові”, – заявив комісар ЄС з питань внутрішніх справ і питань міграції Дімітріс Аврамопулос після консультацій в брюссельському відомстві.

За допомогою так званої “блокуючої постанови” європейським компаніям можуть заборонити виконання американських санкцій відносно Ірану. Одночасно європейському бізнесу можуть відшкодувати збитки, пов’язані з відновленням цих санкцій, зазначає агентство dpa.

Про можливість відновлення цієї норми і про інші питання, пов’язані з виходом США з угоди з Іраном, піде мова на саміті Євросоюзу.

Дана законодавча норма була прийнята в 1996 році навколо американських санкцій, введених проти Куби, Ірану і Лівії. Однак вона так і не була затребувана, оскільки конфлікт вдалося залагодити.

На початку травня президент США Дональд Трамп оголосив про вихід країни з Спільного всеосяжного плану дій (ВДП), укладеного між Іраном, США, Росією, Китаєм, Великобританією, Францією і Німеччиною в 2015 році. План передбачає виконання Тегераном ряду кроків щодо обмеження своєї ядерної програми в обмін на скасування санкцій. Трамп звинуватив Іран в пособництві тероризму і прагненні продовжувати розробку ядерної зброї. Після виходу з угоди, США розширили санкції проти Ірану.

Решта учасників угоди розкритикували рішення Трампа і заявили, що мають намір зберегти домовленості в силі. У той же час в іранському МЗС заявили, що у європейських країнах є термін від 45 до 60 днів, щоб надати гарантії щодо захисту інтересів Ірану та компенсації збитків, завданих внаслідок виходу США з угоди. Якщо ж європейські учасники угоди не зроблять цього, Іран попереджає про прийняття “вимушених рішень”.