ВРУ підтримала за основу Закон  “Про іпотеку”

Верховна Рада підтримала за основу законопроект № 6027-д щодо відновлення кредитування.

“За” з другого разу проголосували 237 народних депутатів.

Згідно з висновком комітету, законопроект передбачає зменшення фінансового навантаження на позичальників, усунення схеми незаконного виведення майна з-під обтяження кредитора та врегулювання боргу за рахунок позасудових інструментів.

У законі “Про іпотеку” пропонують передбачити, що для фізичних осіб після завершення позасудового врегулювання будь-які наступні вимоги іпотекодержателя щодо виконання боржником основного зобов’язання є недійсними, якщо інше не визначено договором іпотеки/надання кредиту/про задоволення вимог іпотекодержателя. Проте для юросіб після завершення позасудового врегулювання будь-які наступні вимоги іпотекодержателя є дійсними, якщо інше не визначено договором.

У Цивільному кодексі мають намір прописати, що в разі зміни зобов’язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується відповідальність боржника, такий поручитель несе відповідальність за порушення в обсязі до внесення змін. Порука припиняється повним виконанням основного зобов’язання – або якщо кредитор протягом строку загальної позовної давності не пред’явить позову до поручителя.

Зменшується строк пред’явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців – з року до 6 місяців.

Законопроект передбачає, що спадкоємець зобов’язаний звернутися за свідоцтвом про право на спадщину тільки для обтяженого майна.

Іпотекодержателя хочуть зобов’язати звільняти іпотечне майно від накладених ним обтяжень не пізніше ніж через 14 днів з дня повного погашення заборгованості.

Проект пропонує залишити чинною норму Цивільного кодексу про обов’язкове визначення максимального розміру процентної ставки. Разом з тим, якщо збільшується процентна ставка, а позичальник не згоден – він може протягом 30 днів виплатити всю суму боргу за попереднім розміром ставки.

Раніше в Україні набув чинності закон про відновлення кредитування на підконтрольних територіях Донецької і Луганської областей.