Делегація України в ООН виступила за обмеження права вето

Українська делегація в ООН назвала реагування Ради Безпеки на конфлікти, загострення ситуації та порушення міжнародного права “повільним та непослідовним”, перш за все, із-за зловживання окремими постійними членами, зокрема Росією, правом вето.

Про це заявив під час відкритих дебатів РБ ООН постійний представник України при ООН Володимир Єльченко.

“Реакція Радбезу на серйозні порушення міжнародного права є повільною і непослідовною”, – підкреслив представник України.

В якості одного з прикладів він назвав ситуацію з нехтуванням міжнародних норм з боку Росії, її агресії проти України, а також зловживання ним правом вето в РБ ООН.

“Тимчасова окупація Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також територій Донецької і Луганської областей України наочно демонструють, що порушення основних принципів міжнародного права постійним членом Ради безпеки є однією з найсерйозніших загроз миру і безпеки”, – підкреслив Єльченко.

Він нагадав, що Москва використовує “реваншистську політику і застосовує військову силу проти інших держав, ще з 1990-х років, в тому числі проти Молдови, Грузії та України.

“Список порушень і протиправних дій Росії продовжує поповнюватися через послідовну підтримку (з боку Росії) деспотичного уряду в Сирії, секретних операцій проти Великобританії, а також таємних вбивств в моїй країні, сліди яких ведуть в Кремль”, – заявив дипломат.

За його словами, всі ці порушення сталися “на тлі систематичних зловживань правом вето і зневаги” цим постійним членом Ради безпеки своїх обов’язків підтримувати мир і безпеку.

“Враховуючи це, ми вважаємо, що будь-який потенційний сценарій реформування Ради Безпеки без обмеження права вето постійних членів, буде неповним і не принесе очікуваних і необхідних результатів”, – підкреслив представник України.

У цьому зв’язку він висловив ряд пропозицій для СБ ООН. Зокрема, український дипломат назвав необхідним для Радбезу посилити його функцію попередження конфліктів.

Крім того, він запропонував розробити “тестовий алгоритм”, який дозволить виконувати функції Радбезу “своєчасно, належним чином та прозоро” в конфліктних ситуаціях, а також у відповідь на агресію з боку держав і урядів.

Зазначимо, що Росія перманентно використовує право вето для того, щоб блокувати резолюції Ради Безпеки ООН.

На засіданні Радбезу ООН, присвяченому недавньої хімічної атаки в СиріїРосія наклав вето на проект резолюції США, який пропонував провести нове розслідування щодо застосування хімічної зброї в Сирії.