Литва і Румунія дозволили ЦРУ застосовувати тортури до ув’язнених

Європейський суд з прав людини постановив, що Литва і Румунія порушили права двох ув’язнених, затриманих на їх територіях за підозрою в зв’язках з “Аль-Каїдою”.

Країни звинувачують у тому, що вони дозволили ЦРУ застосовувати в їх відношенні тортури, повідомляється в постанові суду.

Як уточнюється в постанові ЄСПЛ, затриманий уродженець Саудівської Аравії Аль-Наширі утримувався у в’язниці ЦРУ на території Румунії у “виключно жорстких умовах”, зазнаючи “нелюдського поводження”. Подібне, вважає суд, стало можливим виключно за співпраці уряду Румунії з ЦРУ.

Аналогічний вердикт був винесений у справі палестинця Абу Зубейда, який утримувався в секретній в’язниці ЦРУ на території Литви.

Суддям були надані документи, згідно з якими під час ув’язнення у в’язницях ЦРУ затриманих допитували з пов’язками на очах або мішками на головах, утримували в одиночних карцерах закованими в кайдани і піддавали тривалим тортурам яскравим світлом і сильним шумом.

Також було встановлено, що Литва і Румунія допомагали ЦРУ під час перевезення ув’язнених в інші в’язниці, і тим самим цілеспрямовано піддали їх “серйозному ризику подальшого неналежного поводження, якому можна було запобігти”.

Палестинець, який нині не має громадянства, Абу Зубейда у 1990-х був головним вербувальником, а пізніше – головним організатором терактів, і виступав в якості зв’язкового між Усамою бен Ладеном і іншими осередками “Аль-Каїди”. Аль-Наширі в свою чергу керував діяльністю “Аль-Каїди” в країнах Перської затоки.

Обидва були затримані після теракту 11 вересня 2001 року в Америці. На даний момент вони містяться у в’язниці Гуантанамо.

Згідно з постановою суду, Литва і Румунія зобов’язуються виплатити їм компенсацію у розмірі 100 тисяч євро кожному.