Нацбанк України розраховує на отримання траншу МВФ до осені

П’ятий транш Міжнародного валютного фонду Україна отримає восени. Про це заявив глава Національного банку України (НБУ) Яків Смолій в інтерв’ю виданню “Дзеркало тижня”.

“Четвертий перегляд програми і отримання п’ятого траншу МВФ ми очікуємо до осені”, – зазначив він.

Смолій нагадав, що Україна більше року чекає перегляду програми по ряду причин, заснованих на вимогах Фонду.

“Перша – формування ціни на газ за принципом імпортного паритету. Під це зобов’язання фінансування вже надійшло, але ми його досі не виконали. Причини зрозумілі – піднімати тарифи на газ перед виборами ніхто не погоджується”, – визнав Смолій.

Вирішення цієї проблеми, нагадав він, було знайдено в результаті переговорів “Нафтогазу України” з МВФ, зокрема, компанія запропонувала Фонду “варіант, за яким за ринковою ціною газ буде відпускатися споживачам, населенню і промисловості, але уряд буде компенсувати витрати тим громадянам, які не здатні заплатити повну вартість, крім того, вони запропонували зменшити норму споживання газу, що дозволить частину коштів економити і з цих грошей виплачувати компенсації малозабезпеченим “.

“Така модель не відразу була позитивно сприйнята МВФ, але в кінці кінців її визнали прийнятною для продовження переговорів”, – запевнив глава НБУ.

Другою причиною, нагадав він, була відсутність прийнятого на Україні закону про Антикорупційне суді. На цьому тижні Верховна рада підтримала його, в зв’язку з чим Смолій висловив надію на те, що “це дасть зелене світло для подальших переговорів з МВФ”. Таким чином, згідно з підрахунками НБУ, проходження всіх необхідних погоджувальних процедур, необхідних для прийняття рішення МВФ про надання Україні траншу, займе час до осені.

Також Національний банк України підготував альтернативні плани на випадок припинення співпраці з МВФ, повідомив Смолій.

“Коли у нас запитували, що ви будете робити, якщо не буде програми співпраці з МВФ, ми озвучили, що у нас вже є кілька опрацьованих альтернативних сценаріїв і навіть продумані критерії, за якими ми будемо впроваджувати ті чи інші заходи в разі настання тієї або іншій ситуації “, – зазначив він, додавши, що НБУ поки не надає ці критерії в публічну площину.

У той же час Смолій уточнив, що це такі критерії, “при реалізації яких доведеться перейти до більш жорсткої монетарної політики і навіть, в крайньому випадку, розглянути можливість введення валютних обмежень”.

Смолій підкреслив, що сподівається на продовження співпраці з Фондом, проте висновок нової програми можливо не раніше 2020 року.

“У нас є діюча програма, вона закінчується в першому кварталі 2019 року. Наскільки я розумію, в період виборів МВФ ніяких програм підписувати не буде, тобто в наступному році підписання навряд чи буде. Тобто чисто технічно нова програма можлива тільки в 2020 році , а от чи буде вона – це окреме питання “, – визнав глава НБУ.

МВФ, завершуючи на початку квітня 2017 року третій програмний огляд, підтвердив, що до кінця року Київ може отримати транші ще приблизно на $ 4,4 млрд, але тільки в тому випадку, якщо буде неухильно виконувати умови програми. У липні 2017 року Володимира Гройсман визнав, що Фонд змушений відкласти на більш пізній термін надання чергового кредиту на $ 1,9 млрд. У подальшому стало відомо, що транш може бути виділений не раніше середини весни 2018 року, однак цього так і не відбулося, а нинішня програма з МВФ закінчується в березні 2019 року.