МЗС: в “нормандському форматі” відсутня концепція про розміщення миротворців на Донбасі

На переговорах міністрів закордонних справ «нормандської четвірки» відсутня єдина концепція розгортання миротворчої місії ООН на Донбасі.

Про це заявила заступниця глави МЗС України з питань євроінтеграції Олена Зеркаль в ефірі «5 каналу».

«Для того, щоб знайти якісь компроміси, треба спочатку мати якийсь концепт. Можна говорити про різні стадії, про різні персоналі, про все інше, якщо у вас є концепт того, що ви хочете досягти і домовленість між сторонами про досягнення цілей цього концепту. Концепту немає», — сказала вона.

«Концепту „нормандському форматі“ з миротворчої місії нема, звичайно, що немає і консенсусу», — додала заступник міністра.

Зеркаль зазначила, що на останній міністерській зустрічі в «нормандському форматі» глава російського МЗС Сергій Лавров наполягав на тому, що миротворці ООН повинні займатися охороною спостерігачів ОБСЄ і тільки на ділянках, де це дозволять бойовики «ЛНР/ЛНР».

Переговори в «нормандському форматі» пройшли 12 червня в Берліні. Це перша зустріч на рівні міністрів з лютого 2017 року.

За підсумками зустрічі міністр закордонних справ України Павло Клімкін повідомив, що політики вперше порушили питання звільнення українців, утримуваних в тюрмах РФ.

Основною темою для дискусії стало розгортання «блакитних касок» на Донбасі. Як зазначав Клімкін, українська сторона наполягає на тому, що миротворці повинна відразу зайти на непідконтрольну владі частину Донбасу і сприяти роззброєння незаконних збройних формувань.

У «нормандський формат» входять Україна, Росія, Франція і Німеччина.

Раніше спеціальний представник Держдепартаменту США по Україні Курт Волкер заявив, що ситуація на Донеччині перебуває в стані «гарячої» війни, в чому він переконався під час останнього візиту в регіон. В тому, що в Донецькій і Луганській областях відбувається гуманітарна криза Волкер звинуватив Російську Федерацію. Він також назвав невдалим пропозицію РФ про те, що миротворці будуть займатися питаннями охорони спостерігачів ОБСЄ.

У свою чергу екс-міністр оборони Анатолій Гриценко стверджує, що є учасником закритої робочої групи від України, в яку також входять представники Росії, Франції, Німеччини та США. За його словами, мова йде про групу, «де напрацьовуються рішення, які лягають на стіл Меркель, Макрона, Путіна, Порошенко і Трампа» про врегулювання конфлікту на Донбасі. Зокрема — про розгортання миротворців ООН в регіоні, заявив Гриценко.