Трамп відкладає підписання оновленої версії НАФТА

Президент США Дональд Трамп має намір відкласти підписання оновленої версії Північноамериканської угоди про вільну торгівлю (НАФТА) до листопадових проміжних виборів до Конгресу, щоб досягти більш вигідного угоди з Канадою і Мексикою.

У телеінтерв’ю, яке вийшло в ефір у неділю, Трамп сказав, що міг би швидко підписати угоду з сусідніми країнами, але він «незадоволений».

«Я хочу, щоб воно було більш справедливим», – сказав він.

Коли його запитали про терміни укладення угоди, він відповів: «Я хочу почекати, поки пройдуть вибори».

Рішення президента відкласти переговори по НАФТА було прийнято на тлі торговельних суперечок між США і Канадою в зв’язку з введенням Трампом мит на канадську сталь і алюміній. У п’ятницю Канада оголосила про введення багатомільярдних відповідних мит на американські товари, і президент дав зрозуміти, що торговий конфлікт може продовжитися.

В інтерв’ю недільній програмі на каналі Fox News Трамп знову пригрозив ввести мита на імпортні легкові автомобілі, вантажівки і автозапчастини, заявивши, що «автомобілі – це велика тема».

Цей крок розглядається як можливий тактичний хід для перезапуску переговорів по НАФТА, які можуть поновитися після недільних виборів в Мексиці.

Якщо США зважаться ввести мита на імпортні автомобілі, то це завдасть удару по економіці Канади в силу важливої ​​ролі автомобільної промисловості в цій країні. Очікується, що Міністерство торгівлі США проведе слухання по автомобільним мит в кінці липня і завершить дослідження на тему імпорту автомобілів до кінця літа.

Трамп хоче переглянути НАФТА, щоб спонукати виробників збільшити інвестиції в Америку і перенести виробництво з Мексики з її низьким рівнем зарплат на територію США.

Переговори застопорилися з кількох причин, включаючи вимогу Трампа внести в НАФТА положення про те, що кожні п’ять років країни-учасниці повинні приймати рішення про продовження угоди на черговий термін.

Президент дав зрозуміти, що він може піти на укладення роздільних торгових угод з Канадою і Мексикою замість того, щоб продовжувати роботу над тристороннім пактом. Однак будь-який новий договір повинен бути розглянутий Конгресом, і переговорники вже пропустили встановлені ними самими терміни – передбачалося, що переговори завершаться до середини травня, щоб законодавці встигли розглянути угоду до листопадових виборів.

У Трампа виникли суперечки з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо з питань торгівлі. Після відбуття з саміту «Великої сімки» в Квебеку в червні Трамп написав у Твіттері, що Трюдо «слабкий» і «нечесний».

Трамп і Трюдо провели телефонну розмову ввечері в п’ятницю, після того як Канада оголосила, що запровадить власні мита в відповідь на американські тарифи на імпортну сталь і алюміній. В апараті Трюдо повідомили, що прем’єр-міністр дав зрозуміти, що у Канади «немає іншого вибору, окрім як оголосити про відповідні контрзаходи» в зв’язку з американськими митами.