Єврокомісія оштрафувала Google на €4,34 млрд за порушення антимонопольних правил

Єврокомісія прийняла рішення оштрафувати компанію Google на €4,34 млрд за порушення антимонопольного законодавства ЄС в сфері інтернет-пошуку на мобільних пристроях.

Про це повідомила на прес-конференції в Брюсселі в середу єврокомісар з конкуренції Маргрете Вестагер.

“Сьогодні ЄК вирішила оштрафувати Google на €4,34 млрд за порушення антимонопольного законодавства ЄС”, – сказала вона.

За словами Вестагер, компанія Google повністю монополізувала операційну систему Android в сфері пошукових систем і браузерів. “Google повністю замкнув систему Android в закритому і повністю підконтрольній йому екосистемі”, – зазначила Вестагере.

Вона пояснила, що компанія “порушила антимонопольне законодавство ЄС, зобов’язавши виробників пристроїв під управлінням операційної системи Android продавати їх тільки з встановленим власним браузером і системами пошуку”.

Єврокомісія дала компанії 90 днів, щоб виправити порушення в Європі під загрозою додаткового штрафу в 5% світового обороту компанії. “У Google тепер є 90 днів, щоб відмовитися і не поновлювати свої бізнес-практики, які зловживають домінуючим становищем на ринку. Кажучи простими словами, Google повинна перестати впливати на вибір європейського користувача”, – сказала вона.

Вестагер заявила, що рекордний штраф ніяк не пов’язаний з загальним контекстом відносин Євросоюзу з США.

“ЄС буде продовжувати домагатися виконання своїх норм за конкуренції незалежно від політичного контексту”, – сказала вона. Вестагер відповідала на питання, яким чином пов’язано рішення про штраф з нинішніми торговельними проблемами у відносинах ЄС і США.

“Я датчанка, і ми дуже любимо США. Я дуже люблю США, культуру та багато іншого. Але це рішення не має ніякого відношення до особистих переваг”, – зазначила єврокомісар.

Говорячи про суму штрафу, Вестагер зазначила, що вважає її дуже значною, проте, за її словами, “у відсотковому відношенні до річного обороту компанії, ця сума не виходить за межі прийнятих в ЄС штрафних санкцій”.

“Ми оскаржимо рішення Єврокомісії”, – наводить агентство заяву представника компанії. За його словами, “Android створив більше вибору для всіх”, а “швидкі інновації і низькі ціни – класичні ознаки здорової конкуренції”.

Пізніше компанія опублікувала заяву генерального директора Google Сундар Пічаї, який повідомив, що Єврокомісія ігнорувала особливості бізнес-моделі Android, і її необхідність окупатися після вкладених Google мільярдів доларів у розвиток компанії. Як сказав Пічаї, вбудовані програми допомагають Android заробляти і, якщо виключити їх з мобільних пристроїв, то баланс буде порушений, що негативно позначиться як на компанії, так і на користувачів. Гендиректор Google відзначив, що всі встановлені програми не є обов’язковими і користувачі можуть вільно видалити їх при необхідності.

Також Пічаї звернув увагу на те, що Єврокомісія у своєму рішенні ігнорувала факт конкуренції пристроїв Android телефонів з операційною системою iOS від Apple. За його словами, на сьогоднішній день, в кожному ціновому сегменті налічується понад 24 тис. пристроїв на Android з більш ніж 1 тис. 300 різних брендів виробників телефонів. При цьому більшість виробників може модифікувати саму систему і контролювати свої додатки, додав Пічаї.