Дії Росії в Азовському морі – це спроба дестабілізувати Україну – Держдеп США

Дії Росії в Азовському морі є спробою дестабілізувати Україну. Про це заявили в Державному департаменті США.

“Ми вважаємо перепони міжнародному транспортному судноплавству в Азовському морі з боку Росії черговим прикладом спроб Росії дестабілізувати Україну. США продовжують підтримувати суверенітет України та її територіальну цілісність у міжнародно визнаних кордонах. Ми також закликаємо Росію припинити створювати перепони міжнародному транспортному судноплавству в Азовському морі”, – повідомили Українській службі “Голосу Америки” у Державному департаменті США.

Протягом останніх місяців Росія затримала численні судна, які прямували до портів Бердянська та Маріуполя. Міністр інфраструктури Володимир Омелян заявляв, що Україна проводить переговори з країнами ЄС та США щодо введення санкцій проти Росії у відповідь на блокаду Азовського моря.

Раніше експерти у Вашингтоні застерігали, що Росія наблизилась до анексії Азовського моря і Київ майже не має інструментів, щоб цьому перешкодити.

Зокрема Ґлен Говард, президент “Фундації Джеймстаун” закликав Україну негайно вдатись до хоча б символічних дій в Азовському морі. Інакше, на його думку, Україна ризикує просто “здати” Азовське море.

Вони втратили Крим, втратили Керченську протоку, і тепер вони втрачають Азовське море. Далі вони втратять Маріуполь, далі – Бердянськ. І тоді Росія сформує шлях по суходолу до Криму”, – заявив Говард.

Натомість директор Центру Байден, колишній високопосадовець Міноборони США Майкл Карпентер закликав Україну приділити Азовському морю більше уваги.

Протягом десятиліть Україна і Росія сперечалися про розмежування Азовського моря, проте остаточний поділ цієї території так і не відбувся. Фактично, зараз кордон між двома країнами є лише по дну моря, а не по воді.

У 2003 році президенти Леонід Кучма і Володимир Путін підписали угоду, відповідно до якої Азовське море стало внутрішнім морем двох країн.

Багато хто в Україні називав тоді такий статус Азова “нонсенсом”.

Ще одразу ж після підписання угоди експерти наголошували, що статус “спільних внутрішніх вод” насправді означає, що це змінює умови проходження суден Керч-Єнікальським каналом на користь Росії.

Експерти зауважили, що ця угода ставить хрест на подальшому розмежуванні Азовського моря по воді. Власне, так і сталося – статус Азова за цей час не змінився.

“Ціна питання зараз – ще більше тиснути, впливати на економічні інтереси України. Кримський міст, який обмежив рух великогабаритних суден, – це був лише початок. На Азовському морі Росія також хоче отримати економічні переваги. Тому відповідь України мала б бути адекватною”, – наголосив у коментарі ВВС News Україна екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко.

Однак аналітики також кажуть про ще одну причину, через яку поведінка Росії на Азові змінилася.

Ідеться про спроби тиску на Україну з метою змінити її позицію стосовно постачання до Криму питної води. Росія домагається розблокування Північно-Кримського каналу, через який Україна після анексії Криму припинила постачання води на півострів.