ГПУ відкрила справу проти екс-чиновників, причетних до “справи Манафорта”

Генпрокуратура зареєструвала кримінальне провадження щодо держслужбовців, які мали стосунок до перерахунку коштів політичному консультанту екс-президента Януковича Полу Манафорту.

Про це сказав на брифінгу генпрокурор Юрій Луценко, повідомляє Укрінформ.

“Ми дійсно зареєстрували кримінальне провадження за ймовірними правопорушеннями цих державних службовців, які, ймовірно, управляли фірмами і не передали їх в управління третім особам, як це вимагається українським законом. Дано відповідне доручення провести слідчі дії Державній фіскальній службі”, – сказав Луценко.

За його словами, у “справі Манафорта” лунають свідчення про те, що він отримував кошти від конкретних українських політиків, які на той момент були державними службовцями: або народними депутатами, або працівниками Адміністрації Президента, або Кабміну. А відповідно до чинного законодавства вони не мали права бути розпорядниками будь-яких бізнес-структур і мусили передати бізнес в управління третім особам, наголосив Луценко.

Генпрокурор зауважив, що Державна фіскальна служба буде працювати з тими юрисдикціями, на території яких розташовані офшорні кампанії, згадані під час американського процесу, “а це не швидкий шлях”. І якщо буде доведено, що “надати кошти Манафорту – це була вказівка конкретного українського держслужбовця, чи депутата, звичайно, він буде нести відповідальність згідно з чинним українським законодавством”, заявив керівник ГПУ.

Відповідаючи на запитання журналістів, генпрокурор сказав, що Рінат Ахметов на той час був народним депутатом.

Луценко також відзначив плідну співпрацю з ФБР у справі Манафорта, яку потім передали спецпрокурору США Роберту Мюллеру. “Я йому направив лист про готовність співпрацювати у разі необхідності. До нас вони не звертались і провели своє розслідування, яке зараз завершується судовим процесом. Основне обвинувачення Манафорта полягає у тому, що він, отримавши кошти від українських політиків, не сплачував податки США. В цьому правопорушенні немає юрисдикції України”, – підкреслив генпрокурор.

Як повідомляло ІА “Центр новин”, Манафорт відкрив 30 рахунків в іноземних державах, щоб отримати гроші з України. 

Крім того, політтехнолог та лобіст Пол Манафорт, якого судять у США за кількома звинуваченнями, співпрацював 2014 року з мером Києва.

Нагадаємо, що Манафорта обвинувачують в ухилянні від сплати податків в період роботи лобістом на українську “Партію регіонів” і колишнього президента Віктора Януковича. Він нібито відмивав свої гонорари через офшори. За даними спецпрокурора Роберта Мюллера, Манафорт отримав за роботу на колишню українську владу 60 мільйонів доларів, передає Bloomberg. Після того, як Янукович в 2014 році втік з України, доходи Манафорта різко впали.

Розслідування зосереджено на консалтинговій роботі Манафорта в Україні і лише коротко торкається його участі в президентській кампанії. Мюллер планує викликати на засідання 35 свідків. Окрім того, свідчив колишній партнер Манафорта – лобіст Рік Гейтс.

Обвинувачення Полу Манафорту та його колишньому бізнес-партнеру Ріку Гейтсу було висунено в жовтні 2017 року. В обвинувальному висновку зазначалося, що Манафорт впродовж кількох років лобіював інтереси тодішнього президента України Віктора Януковича та Партії регіонів, не будучи зареєстрованим у США в якості “іноземного агента”, а також був причетний до відмивання коштів, ухиляючись від сплати податків.

Судові слухання у справі Манафорта почалися 31 липня і тривали приблизно три тижні.

Обвинувачення завершило допит свідків у справі колишнього глави передвиборного штабу Дональда Трампа Пола Манафорта.