Роухані: Трамп повинен повернутися до СВПД для переговорів з Іраном

Президенту США Дональду Трампу слід повернутися до Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) щодо іранської ядерної програми, якщо він має намір вести переговори з Тегераном.

Про це заявив у понеділок президент Ірану Хасан Роухані на зустрічі з представниками американських ЗМІ в Нью-Йорку, куди він прибув для участі в сесії Генеральної Асамблеї ООН.

“Трамп зробив ряд дуже невірних кроків по відношенню до Ірану і іранського народу, – сказав Роухані, маючи на увазі вихід США з СВПД. – Він безпричинно погрожував і погрожує іранському народу, втручається в наші внутрішні справи. Тому до початку будь-яких переговорів Трампу треба виправити ці помилки”. Слова президента Ірану наводить агентство ISNA.

За словами Роухані, Іран залишиться прихильним положенням СВПД, якщо інші учасники угоди виконають свої зобов’язання. Він зазначив, що спроби США позбавити Іран права продавати її нафту “не тільки нереалістичні, але і можуть виявитися дуже небезпечними”.

Роухані підкреслив, що США не зможуть звести експорт нафти з Ірану до нуля, незважаючи на будь-які зусилля.

“У Сполучених Штатів немає можливості звести експорт нашої нафти до нуля”, – сказав Роухані. “Це порожня обіцянка і загроза, яка не заслуговує довіри”, – додав він. За словами президента, цілком можливо, що Ірану доведеться зіткнутися з “певним тиском”. “Проте Сполучені Штати, безумовно, не досягнуть своєї мети”, – вказав він.

У травні президент США Дональд Трамп оголосив про вихід з Вашингтона Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) – угоди, яка обмежує ядерні розробки Ірану в обмін на скасування відповідних санкцій Ради Безпеки ООН і однобічних обмежувальних заходів, введених США та ЄС. Решта учасників угоди (Росія, Великобританія, Німеччина, Китай і Франція) не схвалюють виходу США з СВПД і залишаються вірними домовленостям. Євросоюз ввів в дію європейський блокуючий регламент, який оголошує недійсними на території ЄС санкції США стосовно Ірану і забороняє європейським компаніям їх виконувати.

Частина американських санкцій почала діяти в ніч на 7 серпня, охопивши в тому числі автомобілебудівний сектор Ірану, купівлю – продаж золота та ряду металів. Обмеження на експорт нафтопродуктів набудуть чинності 5 листопада. Інші учасники угоди – Росія, Китай, Франція, Німеччина і Великобританія – не схвалюють вихід США з СВПД і залишаються прихильними домовленостями. ЄС ввів в дію європейський блокуючий регламент, який оголошує недійсними на своїй території санкції США стосовно Ірану і забороняє європейським компаніям їх виконувати.