В російському суспільстві назрівають протестні настрої

У російському суспільстві назрівають протестні настрої, вважають автори доповіді “Ознаки зміни суспільних настроїв і їх можливі наслідки”, який у четвер, 11 жовтня, опублікував Комітет громадянських ініціатив, заснований головою Рахункової палати і екс-міністром фінансів Олексієм Кудріним.

“Наше дослідження застало російське населення в момент, коли латентні зміни в суспільній свідомості досягли свого роду критичної маси. Вони, мабуть, уже були близькі до того, щоб перейти з відкритих форм і виплеснутися в публічний простір”, – йдеться в документі, передає DW.

У числі ознак фундаментальних змін дослідники відзначають високу готовність росіян до змін, витіснення надії на сильну владу запитом на справедливість, а також ослабленні надії на допомогу держави і прагненні розраховувати перш за все на власні сили.

Виявлені зміни свідчать про “відкладене продовження попередньої хвилі негативних настроїв, яка раптово перервався на початку 2014 року в результаті перемикання уваги на анексованний Крим і гострих міжнародних проблем”, вказують автори, відзначаючи, що назріває перелом трендів, що встановилися в суспільних настроях з тих пір.

Автори звертають увагу на те, що дослідження проводилося більш ніж за місяць до оголошення про підвищення пенсійного віку, яке призвело до “істотного зниження рейтингів схвалення інститутів влади і до різкого посилення протестних настроїв”.

Соціологічне дослідження в рамках проекту Інституту суспільних наук Російської академії народного господарства і державної служби при Президенті РФ включало в себе опитування населення, а також аналіз профілів в соцмережах прихильників і опонентів чинної влади. Автори доповіді – Михайло Дмитрієв, Сергій Белановский і Анастасія Микільська. Економіст Дмитрієв і соціолог Белановский в березні 2011 року, майже за рік до протесту на Болотній площі в Москві, опублікували доповідь про глибоку політичну кризу в країні і посилення невдоволення політичною системою.

Як повідомляло ІА “Центр новин”, рівень довіри росіян до президента РФ Володимира Путіна як політика за останні десять місяців впав на 20 процентних пунктів – з 59 відсотків у листопаді 2017 року до 39 відсотків у вересні 2018 року.