Могеріні: ЄС очікує найближчим часом прогресу у справі обходу антиіранських санкцій США

Євросоюз розраховує на досягнення найближчим часом прогресу в роботі по створенню механізму обходу екстериторіальних торгових санкцій США щодо Ірану.

Про це заявила верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні після прибуття на саміт форуму “Азія – Європа”.

“Ми представили цю ідею на Генеральній Асамблеї ООН в Нью-Йорку. Країни ЄС прийняли рішення створити цю систему і зараз активно працюють над практичними аспектами даного механізму. Я впевнена, що ця робота успішно продовжиться в найближчі тижні”, – сказала вона.

Могеріні підкреслила, що всі азіатські партнери ЄС, з якими лідери європейських держав зустрічаються 18-19 жовтня у Брюсселі, “висловлювали активну підтримку повного дотримання Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) по Ірану”. “Ми не повинні забувати, що Іран – це не тільки країна Близького Сходу, він підтримує тісні зв’язки з Афганістаном і тому має значні інтереси в Азії та зв’язку з нею. Тому у нас єдина позиція з нашими азіатськими партнерами, зводиться до необхідності зберегти СВПД, а для Ірану – до кінця виконувати свої зобов’язання”, – зазначила глава європейської дипломатії.

24 вересня в Нью-Йорку вона оголосила про початок підготовчої роботи по створенню країнами ЄС легальної структури для забезпечення фінансових трансакцій з Іраном в цілях підтримання міжнародної торгівлі, у тому числі нафтою, для захисту інтересів європейських компаній, які мають намір продовжувати ведення легального бізнесу з ісламською республікою. Могеріні зазначила, що в перспективі до цього механізму зможуть підключитися й інші держави.

7 серпня ЄС активував блокуючий регламент, згідно з яким оголосив юридично нікчемними (недійсними) екстериторіальні санкції США проти Ірану на території співтовариства. Державним структурам Європи заборонено дотримуватися цих обмежувальних заходів, а бізнес отримав право оскаржувати збиток від них в європейських судах.