США ввели в дію нові санкції проти Ірану

Сполучені Штати ввели в дію нові санкції щодо Ірану, повідомляє Deutsche Welle.

Санкції спрямовані в першу чергу проти нафтодобувної і банківської галузей: Вашингтон забороняє закуповувати іранську нафту і вести бізнес з іранськими нафтодобувними компаніями. Крім того, цей пакет штрафних заходів охоплює судноплавство і суднобудування.

Санкції стосуються і компаній з третіх країн, які ведуть комерційні справи з Іраном. Такі фірми тепер будуть позбавлені, зокрема, доступу до фінансової системи США і не зможуть укладати угоди в американських доларах. Під загрозою опинився і бізнес німецьких компаній в Ірані. Президент США Дональд Трамп назвав нові санкції «найжорсткішими, які коли-небудь існували».

Тим часом агентство Reuters з посиланням на неназваного представника уряду в Сеулі повідомляє, що Південна Корея опинилася серед країн, які тимчасово звільнені від дії ембарго на імпорт іранської нафти. Раніше стало відомо, що від дії санкцій проти Тегерана Вашингтон звільнив вісім держав терміном 180 днів. Про які саме країни йдеться, не повідомляється.

ЄС, а також окремо Німеччина, Франція і Велика Британія висловили жаль з приводу нових санкцій США проти Тегерана. «Ми глибоко шкодуємо з приводу введення в дію нових санкцій США як наслідок виходу Вашингтона з ядерної угоди», – йдеться в спільній заяві європейських країн, розповсюдженій 2 листопада. Документ має вирішальне значення для безпеки Європи, регіону і всього світу, в зв`язку з чим його сторони хотіли б дотримуватися його положень.

У свою чергу Трамп заявив, що США, як і раніше, відкриті до укладення нової угоди з Іраном. За словами Трампа, мета Вашингтона – поставити Тегеран перед простим і ясним вибором – припинити «зловмисну поведінку», відмовившись від своїх ядерних амбіцій, або продовжити шлях до економічної катастрофи.

На початку травня Трамп оголосив, що його країна виходить із Спільного всеосяжного плану дій, укладеного між Іраном, Сполученими Штатами, Росією, Китаєм, Великою Британією, Францією і Німеччиною в 2015 році і передбачає виконання Тегераном ряду кроків щодо обмеження своєї ядерної програми в обмін на скасування санкцій. Потім Вашингтон розширив санкції проти Ірану і поставив вимогу до держав-союзників припинити купувати у нього нафту під загрозою санкцій для компаній-закупівельників.

Іран у відповідь поскаржився в Міжнародний суд ООН, а також оголосив, що якщо експорт іранської нафти буде блокований, то він перекриє поставки нафти на міжнародний ринок через Ормузьку протоку. Через неї йде близько 20 відсотків усього світового експорту нафти.