В’єтнам і США завершили спільний проект з ліквідації наслідків “хімічної війни”

В’єтнам і Сполучені Штати оголосили в середу про завершення реалізації першого спільного проекту з ліквідації наслідків “хімічної війни”- масованого застосування армією США високотоксичних дефоліантів (речовин, що викликають опадання листя) в період активних бойових дій в Індокитаї в 60-70 роках минулого століття.

Як повідомила в четвер газета Nhan Dan, з 2012 року за фінансової підтримки Сполучених Штатів сторони здійснювали очищення від токсичного забруднення території колишньої бази військової авіації США в місті Дананге.

На урочистій церемонії, що пройшла в аеропорту Дананг, де в роки війни розташовувалася авіабаза ВПС США, представники військового командування В’єтнаму та посольства Сполучених Штатів підкреслили, що і в Ханої, і у Вашингтоні надають велике значення цієї спільної роботи, яка допомагає перевернути похмурі сторінки в історії двох держав. За 6 років реалізації проекту, на який влада США виділила $110 млн, були очищені близько 30 га землі. Тепер ця територія буде використана для давно планувався розширення міжнародного аеропорту Дананга.

Авіабаза в Дананге у воєнні роки була основним складом Agent Orange – цим кодовою назвою ВВС США іменували дефоліант, який брали на борт бомбардувальники США, щоб потім розпорошити над районами, контрольованими в’єтнамськими партизанами. Кілька років тому, крім Дананг, потужні осередки забруднення містяться в дефоліанті смертоносним діоксином також були виявлені фахівцями в районі ще двох колишніх баз американської військової авіації – Бієнхоа на півдні і Фукат – в центральній частині країни.

Вперше Agent Orange США розсіяли у вересні 1961 року над півостровом Камау в південній частині В’єтнаму. Всього ж за роки війни у В’єтнамі було розпорошено близько 80 млн л дефоліанта.