ВР ухвалила законопроект про припинення договору про дружбу з Росією

Верховна Рада прийняла за основу та в цілому Проект Закону про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, реєстр. №0206.

За відповідне рішення проголосувало 277 народних депутатів.

Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Росією і Україною був підписаний 31 травня 1997 року тодішніми президентами двох країн Леонідом Кучмою та Борисом Єльциним. Країни офіційно визнали кордони одна одної і закріпили принципи стратегічного партнерства та повагу до територіальної цілісності. Договір укладався терміном на десять років, і його дія автоматично продовжувалася на наступні десятирічні періоди, якщо жодна зі сторін не заявляла іншій про своє бажання припинити його дію шляхом письмового повідомлення не менш ніж за шість місяців до закінчення чергового десятирічного періоду.

Після окупації Росією Криму та початку конфлікту на Донбасі в 2014 році в Україні неодноразово лунали заклики розірвати цей договір через порушення Кремлем територіальної цілісності України.

6 вересня 2018 року Рада нацбезпеки та оборони затвердила рішення не продовжувати дію Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ, що спливає 31 березня 2019 року.

17 вересня президент Петро Порошенко підписав указ про введення в дію рішення РНБО. 21 вересня Міністерство закордонних справ України направило Росії відповідну ноту.

3 грудня президент зареєстрував у ВР проект закону «Про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією». Законопроектом передбачено припинити чинність документа з 1 квітня 2019 року.