ФСБ відмовилася вважати українських моряків військовополоненими

Затримані в Керченській протоці українські моряки не можуть вважатися військовополоненими, “оскільки Росія і Україна не знаходяться в стані військового конфлікту або війни”.

Про це в суботу, 8 грудня, заявив начальник Слідчого управління ФСБ РФ Михайло Шишов на брифінгу відомства, пославшись на Женевську конвенцію 1949 року.

У своєму виступі Шишов заявив, що українці звинувачуються в скоєнні кримінального злочину. Їм інкримінують “незаконне перетинання держкордону РФ, вчинене групою осіб за попередньою змовою або організованою групою або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування”, що загрожує позбавленням волі на термін до 6 років.

У свою чергу, адвокат Микола Полозов в інтерв’ю радіо “Свобода” нагадав, що моряки, які перебувають у статусі військовослужбовців, дійсно є військовополоненими. “Так вважає Росія або не вважає, це залежить не від позиції влади РФ, а від безпосереднього застосування норм міжнародного права”, – підкреслив Полозов, який здійснює захист одного з моряків і є координатором формується команди адвокатів, які будуть захищати українців у межах російської юрисдикції.

Раніше глава МЗС України Павло Клімкін також заявив, що українські моряки є саме військовополоненими, і на них не поширюється російське право. “Ми передали усім нашим міжнародним партнерам чітку юридичну позицію: наші моряки є військовополоненими і перебувають під захистом Женевської конвенції 1949 року”, – зазначив Клімкін.

25 листопада російський спецназ захопив два українських катери і буксир біля берегів анексованого Росією півострова Крим на підході до Керченської протоки. У Києві стверджують, що прикордонна служба ФСБ Криму і Севастополя обстріляла і затримала три українських військових корабля, які намагалися пройти через Керченську протоку. При затриманні були поранені кілька військовослужбовців збройних сил України, а також пошкоджені морські судна.

У ФСБ Росії заявили, що катера “Бердянськ”, “Нікополь” і буксир “Яни Капу”, які прямували з Одеси до Маріуполь, були затримані за “перетин державного кордону РФ” і за неправомірну захід у тимчасово закриту акваторію територіального моря Росії. Київ заперечує звинувачення. У зв’язку з інцидентом у низці областей України введено воєнний стан.

За оцінками міжнародних експертів, Україна має необмежене право на транзит через Керченську протоку. Із засудженням дій Росії виступила НАТО, свою заклопотаність інцидентом висловили, зокрема, США, ЄС, Німеччина, Франція.