Парламент в Скоп’є схвалив перейменування Македонії

Македонський парламент в Скоп’є в п’ятницю, 11 січня, схвалив рішення про перейменування країни в Республіку Північна Македонія.

Відповідні поправки до Конституції підтримала необхідна більшість депутатів у дві третини (81 зі 120). Тепер перейменування Республіки Македонії має схвалити парламент Греції.

У червні 2018 року прем’єр-міністр Греції Алексіс Ціпрас і його Македонський колега Зоран Заєв підписали Преспанську угоду про перейменування Македонії в Республіку Північна Македонія. Через кілька місяців в Македонії пройшов референдум з питання “чи Підтримуєте ви вступ до ЄС і НАТО, погоджуючись з договором між Македонією та Грецією?”.

Плебісцит був визнаний таким, що не відбувся, так як в ньому взяли участь лише 37 відсотків з 1,8 мільйона виборців. Тим не менш, 91 відсоток учасників голосування підтримали угоду.

Суперечка навколо найменування держави Македонія виникла в 1991 році після проголошення незалежності цієї колишньої Югославської Республіки. Причина конфлікту криється в наявності в складі Греції області Македонія. Афіни побоюються, що в разі закріплення назви “Македонія” за сусідньою країною Скоп’є може пред’явити територіальні претензії на грецьку область. Із-за цього офіційною назвою Македонії в ООН з 1993 року є словосполучення “Колишня югославська республіка Македонія”, а Афіни блокують вступ Скоп’є в Євросоюз і НАТО.