В Росії заявили, що готові продовжувати транзит газу через Україну на своїх умовах

Росія готова продовжувати транзит поставок газу в Європу через Україну. Про це заявив заступник міністра закордонних справ Росії Олександр Панкін в інтерв’ю “РІА Новини”.

“Ми готові продовжувати український транзит, але на тих умовах, які потрібні нам”, – пояснив Панкін.

При цьому, за його словами, є “цілий ряд елементів, на які українці поки піти не можуть”, а також “невизначеність власне в Україні щодо своєї газотранспортної системи, її наступника, консорціуму і так далі”.

Чиновник не виключив, що чинний контракт на транзитні поставки може бути продовжений “з внесенням якихось необхідних змін”, зазначивши, що, “схоже, Україна таку опцію відкидає”.

До наступного раунду переговорів по транзиту в травні можуть відбутися “зміни  позиції”, “певний інституційний розвиток, юридичний розвиток процесів” в Україні, припустив Панкін.

Розповідаючи про проект “Північний потік – 2”, Панкін заявив, що, якщо “будуть перешкоди”, щоб “змусити Росію качати газ через Україну на їх умовах, з їх тарифами, з невизначеністю в юридичних речах, напевно, цей номер не пройде”.

Він також звернув увагу на можливі труднощі, які виникнуть у європейських споживачів в тому випадку, якщо одночасно РФ і Україна не зможуть домовитися щодо транзиту газу і “залишатимуться проблеми з “Північним потоком – 2”.

Газопровід, який критикують ряд європейських країн, повинен бути прокладений по Балтійському морю паралельно з уже існуючим “Північним потоком”, роботи планується завершити в 2019 році. В цьому ж році закінчується термін домовленостей між Москвою і Києвом про транзит газу через Україну.

Напередодні держави Євросоюзу підтримали компромісне рішення за проектом, внісши поправки в Третій енергопакет ЄС. Згідно з ними, за газопровід відповідає та держава-член ЄС, на території якої ця транспортна магістраль вперше підключається до європейських енергомереж. Таким чином, регулювати “Північний потік – 2” буде Берлін, а не Брюссель.

У Сенаті Сполучених Штатів представлено резолюцію, що закликає до посилення оборонної допомоги Україні та підтримує скасування газопроводу “Північний потік – 2”.

Як повідомляло ІА “Центр новин”, поставки газу по газопроводу “Північний потік-2” почнуться з 1 січня 2020 року.

Газопровід “Північний потік-2” проляже дном Балтійського моря, сполучивши постачальників у Росії зі споживачами в Європі. Його протяжність становитиме понад 1200 кілометрів, пропускна спроможність – 55 мільярдів кубометрів газу на рік.

Проект реалізує російський “Газпром” в альянсі з європейськими компаніями – Engie, Uniper, OMV, Shell, Wintershall. Очікується, що новий трубопровід може бути введений в експлуатацію до кінця 2019 року.

Україна виступає проти будівництва “Північного потоку-2”, оскільки непокоїться через можливу втрату статусу транзитера газу. Активно критикують проект також Польща і країни Балтії, котрі застерігають ЄС від залежності від російського газу. Німеччина, у свою чергу, неодноразово запевняла, що проект має суто економічний характер.