Парламент Молдови звинуватив президента у використанні полонених льотчиків у своїх інтересах

Влада Молдови ініціює розслідування за фактом звільнення з полону в Афганістані двох молдавських льотчиків.

Голова парламенту Андріан Канду пов’язав його з виборчою кампанією в республіці і звинуватив в використанні цієї історії в своїх інтересах президента Ігоря Додона.

“Влада Республіки Молдова проаналізує ситуацію і дасть юридичну оцінку діям президента країни”, – сказав в понеділок Канду.

“Як людина, яка за характером займаної посади був в курсі операції по звільненню молдавських заручників, я знаю, що вони повинні були повернутися на батьківщину ще чотири місяці тому, коли влада Молдови завершила переговори по їх звільненню. Однак в останній момент все заблокувалося: хтось наказав викрадачам утримувати заручників і відправити їх додому через Москву. Ми намагаємося з’ясувати, хто і навіщо це зробив”, – написав Канду в Facebook.

“Президент Додон зараз утримує двох молдавських пілотів в якості заручників, щоб скористатися їх звільненням у передвиборчих цілях”, – вважає голова парламенту. Він виступив з цією заявою після брифінгу президента країни, на якому Додон повідомив, що льотчики Ліонел Буруяне і Міхай Кріхан звільнені за сприяння Росії і доставлені в Москву. За його словами, після медичного огляду пілотів, які перебували в полоні близько трьох років, доставлять в Кишинів. Додон заявив, що особисто відправиться за ними в Москву.

Вертоліт Мі-17 молдавської компанії Valan International Cargo Charter, який працював в Афганістані за контрактом з урядом США, був обстріляний 24 листопада 2015 року над провінцією Фарьяб. Після цього екіпаж подав сигнал лиха і здійснив вимушену посадку. На борту машини перебувала 21 людина: 18 пасажирів і три члени екіпажу-молдавани Олег Гроза, Буруяне і Кріхан.

Афганські спецслужби, які прибули на місце події, виявили тіла чотирьох загиблих, серед яких був Олег Гроза. Пізніше його тіло було передано владі Молдови. Решта, в тому числі Буруяне і Кріхан, були взяті в полон бойовиками руху “Талібан”, які вже через день розмістили в Інтернеті відеозапис із заручниками.

Уряд Молдови обмежив доступ ЗМІ до переговорів про звільнення пілотів через побоювання нашкодити їм. Про долю льотчиків всі ці роки майже нічого не було відомо. У понеділок Додон повідомив, що в неділю за сприяння РФ вони були звільнені і доставлені в Москву.