“Нафтогаз” визнав незаконними умови Росії про продовження контракту на транзит

Поточний контракт між “Нафтогазом України” і російською компанією “Газпром” на транзит блакитного палива в ЄС не може бути продовжений, оскільки він не відповідає вимогам українського та європейського законодавства.

Про це в понеділок, 11 лютого, написав на своїй сторінці в Facebook виконавчий директор української компанії Юрій Вітренко.

Його коментар став відповіддю на недавню заяву заступника міністра закордонних справ Росії Олександра Панкіна, який сказав, що Москва готова продовжувати український транзит”, але за своїми правилами.

За словами Вітренка, поставки через територію України можливі лише “на стандартних європейських умовах, а не на умовах РФ”.

Виконавчий директор додав, що “Нафтогаз” за підтримки Єврокомісії не має наміру відмовлятися від вимог до російської сторони, яка повинна виконати рішення Міжнародного арбітражного суду в Стокгольмі.

“Якщо Росія продовжить створювати для “Газпрому” ексклюзивні можливості для транзиту газу з території РФ в Європу через Україну, а “Газпром” при цьому не буде погоджуватися на стандартні європейські умови, то у “Нафтогазу” є реальна можливість за допомогою нового арбітражу, який вже запущений, отримати приблизно 10 млрд доларів компенсації за відсутність транзиту після 2019 року”, – попередив Вітренко.

Суперечка ведеться про параметри поставок російського газу в ЄС з 1 січня 2020 року.

Дія нинішнього контракту завершиться 31 грудня поточного року.

У лютому 2018 року арбітраж в Стокгольмі частково задовольнив вимоги “Нафтогазу”, ухваливши, що “Газпром” повинен заплатити українській компанії 4,63 мільярда доларів за недопоставку газу за транзитним договором. Суд, однак, зарахував зустрічні вимоги “Газпрому”. В результаті російську сторону зобов’язали заплатити “Нафтогазу” 2,56 млрд доларів.