Журнал Respekt викрив на території країни великий російський центр кібернетичних атак

Чеський журнал Respekt оприлюднив підсумки власного розслідування про діяльність та викриття на території країни великого російського центру кібернетичних атак.

За даними видання, для цих цілей російські спецслужби створили і використовували дві комп’ютерних фірми в Празі.

Формально ці приватні компанії займалися продажами комп’ютерного устаткування і програмного забезпечення, однак їхні співробітники також готували хакерські атаки, використовуючи свої комп’ютери. Частину техніки для цих фірм до Чехії привозили з Росії на автомобілях російського посольства з дипломатичними номерами, вдалося з’ясувати журналістам Respekt за підсумками двомісячного розслідування на території РФ і Чехії.

Видання також повідомляє, що група могла співпрацювати з кількома аналогічними російськими осередками, що діють в інших країнах.

Таємна російська мережа кіберзлочинців включала в себе як чехів, так і росіян, які отримали місцеве громадянство.

Чеським силам безпеки вдалося розкрити її діяльність ще на початку 2018 року. У ході операції були затримані як кілька російських громадян, так і громадяни Чехії, які є вихідцями з Росії. Підсумки і деталі цієї операції досі широко не розголошувалися.

У той же час, як нагадує РБК, у грудні минулого року президент Чехії Мілош Земан розкритикував чеську контррозвідку за, на його думку, бездоказові заяви про присутність у країні великої кількості російських і китайських шпигунів. Незабаром після цього голова Служби безпеки інформації Чехії Міхал Коуделка заявив, що відомство розкрило мережу однієї з російських спецслужб, не уточнивши, якої саме.

А в жовтні 2018 року чеський Національний центр по боротьбі з організованою злочинністю затримав вісім громадян Росії і В’єтнаму за підозрою в несанкціонованому доступі до комп’ютерних систем і носіїв інформації.

Їм були пред’явленні обвинувачення. Слідство вважає, що кіберзлочинці намагалися зламати системи реєстрації, що використовуються для роботи із заявами, що подаються для отримання посвідки на проживання в Чехії. При цьому була частково порушена робота МЗС країни.