Британський міністр вважає, що відставка Мей з посади прем’єра не вирішить проблем з Brexit

Відставка прем’єр-міністра Великобританії Терези Мей не вирішить проблем, пов’язаних із процесом виходу Сполученого Королівства, що зайшов у глухий кут, зі складу ЄС (Brexit).

Про це заявив у неділю в інтерв’ю телеканалу Sky News британський міністр фінансів Філіп Хаммонд.

“Заміна прем’єр-міністра нам не допоможе, як і заміна правлячої партії. Нам необхідно знайти відповідь на питання про те, який варіант Brexit буде прийнятний для парламенту. На які подальші кроки парламент погодиться, щоб уникнути економічної катастрофи, якій загрожує Brexit без угоди, а також вкрай серйозного виклику нашій демократії і політичній системі, яким обернулася б відмова від виходу з ЄС. Нам необхідно уникнути обох цих варіантів і знайти ту угоду, яка буде відповідати інтересам Великобританії і гарантує майбутнє благополуччя країни”, – сказав Хаммонд, підкресливши, що не згоден з тим, що Мей опинилася в безвихідному становищі і має покинути свій пост.

При цьому міністр додав, що, “будучи реалістом”, визнає той факт, що проект угоди про умови Brexit, що уряд узгодив з Брюсселем, має не так багато шансів отримати схвалення Палати громад, вже двічі відмовлявся стверджувати цей документ. За його словами, у випадку, якщо угода так і не буде схвалена, Палаті громад необхідно буде вибрати чіткий курс, яким має йти країна, щоб вийти з глухого кута і не допустити Brexit без угоди з ЄС. Як підкреслив Хаммонд, хоча уряд і Банк Англії зможуть пом’якшити удар, який буде завдано в цьому випадку британській економіці, довгострокові наслідки все одно будуть дуже серйозні.

Раніше газета Sunday Times і ряд інших недільних видань написали про те, що члени кабінету Мей мають намір змусити главу уряду подати у відставку в найближчі 10 днів. З посиланням на джерела в кабміні, британські газети пишуть про те, що прем’єр-міністр втратила підтримку майже всіх своїх міністрів, і на засіданні кабміну в понеділок вони мають намір жорстко поставити питання про терміни її відходу з посади. В інтерв’ю Хаммонд відмовився підтверджувати цю інформацію, однак визнав, що його колеги “вкрай розчаровані” ситуацією, що склалася нині навколо Brexit, і розглядають різні способи вирішення що стоять перед країною проблем.

У четвер 27 глав держав і урядів країн ЄС ухвалили на саміті в Брюсселі одноголосне рішення про відстрочення Brexit на підставі двох можливих сценаріїв. Вихід Великобританії з ЄС буде відкладений до 22 травня, якщо Палата громад до кінця березня схвалить проект угоди з Брюсселем про умови Brexit, або до 12 квітня, якщо це угоду схвалено не буде.

Угода про умови Brexit, про яку йде мова, раніше була двічі відкинута парламентом Великобританії (15 січня і 12 березня). До теперішнього моменту євроскептики в правлячої Консервативної партії і Демократична юнионистская партія Північної Ірландії, яка надає необхідну підтримку уряді Мей в парламенті, заявляли, що їх позиція незмінна і що за угоду з ЄС у його нинішньому вигляді вони голосувати не будуть.

При такому розкладі сил схвалення угоди парламентом наступного тижня виглядає малоймовірним. Під питанням залишається і проведення самого голосування, оскільки на цьому тижні спікер Палати громад Джон Беркоу попередив, що не дасть уряду ініціювати його в третій раз, поки угода не будуть внесені істотні зміни.