Максим Єфімов: повне відключення КП «Вода Донбасу» від електроенергії загрожує регіону колапсом

Надзвичайна ситуація в питаннях водопостачання Донецької області вимагає оперативного і кардинального рішення.

Про це народний депутат України Максим Єфімов розповів в статті для газети «Сегодня» про факти часткового відключення від енергопостачання КП «Вода Донбасу», яке забезпечує водою Донецьку область, на вимогу «постачальника останньої надії».

“Необхідно забезпечити щомісячне дотування КП «Вода Донбасу» з держбюджету в розмірі рівному вартості води, спожитої на непідконтрольних Україні територіях. Важливо також посилити платіжну дисципліну водоканалів на підконтрольній території”, – відзначив Єфімов.

За словами депутата, для забезпечення стабільної роботи КП «Вода Донбасу», необхідно визначити постачальника електроенергії, укласти з ним договір на період до врегулювання питання з постачальником “останньої надії”.

“Важливо вирішити питання реструктуризації заборгованості, погодивши його з “Укрінтеренерго”, щоб відновити постачання електроенергії на підприємстві”, – підкреслив Єфімов.

Він також зауважив, що кожен місяць щомісячний платіжний дефіцит КП «Вода Донбасу» перевищує 100 млн грн.

«Розраховувати підприємство може виключно на оплату за поставлені послуги. Навіть, якщо б споживачі платили їх в повному обсязі, то підприємство отримало б тільки 46% від того, що має отримати. Відсутні 54% – це вартість води, якою користуються жителі непідконтрольних Україні територій. З початку 2019 року з непідконтрольних територій підприємство не отримало жодної закритої платіжки”, – заявляє народний депутат.

«При цьому, припинити водопостачання виключно непідконтрольних Україні територій за борги неможливо. Адже водопровід заходить з підконтрольної території Донбасу на непідконтрольну, звідки повертається назад, забезпечуючи водою Маріуполь та інші міста і селища”, – пояснив депутат.

На його думку, питання подачі питної води та розрахунків за її споживання на тимчасово неконтрольованих територіях повинен бути винесений на засіданні тристоронньої контактної групи щодо ситуації на сході України.

“Повне відключення постачальника від електроенергії загрожує регіону економічним, техногенних і гуманітарних колапсом. Тому стратегія держави щодо таких об’єктів повинна базуватися на дотриманні гуманітарних потреб місцевих жителів. В умовах збройного конфлікту споживання питної води – питання, в тому числі, міжнародного права. Україна зобов’язана забезпечити якісною питною водою населення по обидві сторони лінії розмежування. Тому для держави важливо підтримати КП «Вода Донбасу», попередити негативні наслідки і скоригувати економічну модель підприємства”, – підкреслив Максим Єфімов.

Довідка: на початку квітня до КП «Вода Донбасу» – підприємства, яке забезпечує водою Донецьку область, на вимогу «постачальника останньої надії» ДП «Укрінтеренерго» застосували санкції. По факту – підприємство відключили від енергопостачання. За даними Донецької військово-цивільної адміністрації, без водопостачання залишилися близько 70 тисяч людей – жителі Вугледара, Торецька, Часів-Яр та Волноваського району.

Причина – борги постачальника води перед енергетиками. Сума заборгованості КП «Вода Донбасу» за електроенергію наближається до 3 млрд гривень. З 1 січня 2019 року тримісячна заборгованість означає кримінальну відповідальність для керівників і примусове припинення надання послуги.

КП «Вода Донбасу» постачає водою 226 населених пунктів і забезпечує водовідведення для 78 міст і селищ. У зоні ризику – 20 великих підприємств. Повне відключення постачальника від електроенергії загрожує регіону економічним, техногенних і гуманітарних колапсом.

За даними Донецької ВЦА, заборгованість міських водоканалів перед КП «Вода Донбасу» на підконтрольній території становить 722 млн грн. Найбільші – у Покровська, Бахмута, Краматорська, Костянтинівки, Маріуполя.