Україна сподівається, що Рада Європи продовжить залишатися взірцем демократії й не піде на поступки Росії – МЗС

Україна сподівається, що Рада Європи продовжить залишатися взірцем демократії й не піде на поступки Росії, яка є найбільшою державою-порушницею засад Організації.

Про це йдеться у переданому УНІАН коментарі МЗС України до 70-ї річниці заснування Ради Європи.

У коментарі нагадується, що сьогодні, 5 травня, виповнюється 70 років з дня заснування Ради Європи – пан’європейської міжнародної організації, що захищає права і свободи майже 800 млн осіб у 47 державах-членах.

«Статут Ради Європи, підписаний у Лондоні 5 травня 1949 року, на роки вперед зафіксував відданість держав-членів Організації принципам, що становлять підвалини кожної справжньої демократії – особистим та політичним свободам та верховенству права», – зауважили в МЗС.

Також у коментарі нагадується, що за 70 років діяльності Рада Європи досягла визначних результатів у захисті демократичних європейських ідеалів та принципів. Була створена ефективна система захисту прав людини, закріплених у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Організація розробила та ухвалила більш ніж 200 міжнародних договорів, переважно правозахисного характеру. Були утворені такі органи як Європейський суд з прав людини, Венеціанська комісія, Група держав проти корупції GRECO та інші інституції, що активно й ефективно працюють у сферах розвитку національного законодавства відповідно до найкращих європейських стандартів у сфері прав людини, конституційного права, протидії корупції, удосконалення судових систем, тощо.

В МЗС зауважили, що Україна є членом Ради Європи з 1995 року, активно працює у статутних та робочих органах Організації, долучається до формування спільного європейського правового простору, приєднавшись до більш ніж 90 договорів Ради Європи, а українські громадяни мають можливість звертатися за захистом своїх прав до Європейського суду з прав людини.

«План дій Ради Європи для України є інструментом практичної взаємодії у проведенні правових реформ у нашій державі відповідно до європейських стандартів», – додали в українському зовнішньополітичному відомстві.

Також в МЗС наголосили, що Рада Європа відкрила шлях до подальшої інтеграції на Європейському континенті, а її стандарти стали дороговказом у захисті демократичних цінностей.

«Однак маємо із сумом констатувати, що до 70-ї річниці Організація підійшла у кризовому стані, що викликаний, насамперед, руйнівними діями Російської Федерації, її агресією проти України та прямим фінансовим шантажем Ради Європи з метою досягнення своїх антидемократичних зовнішньополітичних цілей.

Ця криза стала справжнім викликом для Організації та поставила її перед вибором – залишитися відданою власним цінностям і принципам, або піддатися на шантаж і погрози та поставити під сумнів набуті за 70 років довіру й авторитет», – сказано у коментарі.

Як підкреслили в МЗС, «Україна сподівається, що за десятиліття роботи та випробувань Рада Європи набула достатньо сили та здорового глузду, щоб і надалі залишатися взірцем демократії, а не зустріти своє 70-річчя у напівзруйнованому скомпрометованому стані через безпідставні поступки на користь найбільшої держави-порушниці її принципів та норм».

«Україна із свого боку залишається відданою взятим на себе у рамках Ради Європи зобов’язанням, продовжить захищати права і свободи кожної людини і громадянина на території нашої держави, включаючи тимчасово окуповані території, а також активно протидіятиме спробам зруйнувати Організацію. Сильна Рада Європи потрібна Україні і усьому європейському континенту», – заявили в українському зовнішньополітичному відомстві.

Як відомо, на квітневій сесії у 2014 році ПАРЄ позбавила російську делегацію права голосу і виключила її представників з усіх керівних органів через анексію Криму. З того часу РФ фактично бойкотує засідання Асамблеї та вимагає відновлення її прав у повному обсязі.

У червні 2017 року Росія відмовилася платити членські внески до Ради Європи до відновлення повноважень її делегації в ПАРЄ.

З січня 2018 року триває кампанія за повернення делегації РФ до складу ПАРЄ.