Додон заявив, що США прихистили олігарха Плахотнюка, щоб впливати на політику в Молдові

Колишнього лідера Демократичної партії Молдови, олігарха Володимира Плахотнюка поселили в США, щоб з його допомогою впливати на політику в республіці.

Про це заявив в інтерв’ю ТАСС президент Молдови Ігор Додон.

“Ті, хто допоміг бігти Плахотнюку, розраховували, як мінімум, на його контроль над Демократичною партією. Він обіцяв їм забезпечити підтримку проєвропейського уряду Санду (прем’єра Майї Санду – ред.) і перешкодити зміцненню влади соціалістів, які проводять зважену зовнішню політику в інтересах країни”, – сказав Додон. За його словами, також олігарха “планували використовувати в боротьбі з Росією, провокації проти якої він неодноразово влаштовував в останні роки на замовлення ззовні”. Президент нагадав, що під час правління Демпартії, яку очолював Плахотнюк, з Молдавії висилали російських дипломатів, журналістів, політиків, були введені обмеження на російські ЗМІ, чиновникам заборонили їздити в Росію.

“Однак ті, хто його прихистили, схоже, розуміють, що він вже навряд чи їм знадобиться. Нове керівництво Демпартії дистанціюється від олігарха, за яким тягнеться шлейф негативу – нещодавно у деяких його найближчих соратників зажадали здати депутатські мандати”, – розповів Додон.

США відмовили у підтримці
Посол США в Молдові Дерек Хоган минулого тижня розповів, що олігарх втік 14 червня після бесіди з ним, в якій повідомили, що він позбувся підтримки Вашингтона. Водночас американський дипломат зазначив, що з Молдови не зверталися до влади США з проханням видати олігарха. За його словами, він обговорював цю проблему з урядом Санду, але офіційного запиту поки не надійшло.

У червні підтримуючі Додона соціалісти і проєвропейський блок Acum (“Сейчас”) об’єдналися проти Плахотнюка, якого звинуватили в корупції і узурпації влади. Однак демократи відмовилися йти в опозицію, оголосили парламент і новий кабінет незаконними і організували демонстрації своїх прихильників, які заблокували держустанови. Однак після того, як підтримку новому керівництву надали ЄС, Росія і США, змушені були поступитися владою. Як розповів журналістам голова парламентської комісії з національної безпеки Кирило Моцпан, Плахотнюк після зустрічі з американським послом біг через Україну в США, де живе в своєму будинку в Маямі.

У Молдові проти Плахотнюка порушили кримінальні справи і оголосили в міжнародний розшук. У Росії його також звинувачують у причетності до контрабанди і незаконного збуту наркотичних засобів в особливо великому розмірі. Крім того, його підозрюють у відмиванні грошей, організації замаху на вбивство і інші злочини. Рішеннями судів Москви він заочно заарештований.