НАТО відкрила в Італії першу систему безпілотної авіарозвідки Альянсу

НАТО відкрила на авіабазі Сігонелла в Італії першу систему безпілотної повітряної розвідки Альянсу (Alliance Ground Surveillance, AGS).

Про це заявив у п’ятницю генсек НАТО Єнс Столтенберг на офіційній церемонії відкриття системи на острові Сицилія. Його виступ транслювала прес-служба НАТО.

“Ми зібралися тут, щоб вітати прибуття з США двох перших безпілотників (RQ-4D Phoenix) зі спостереження за поверхнею землі, – заявив він. – Система вийде на операційну готовність через кілька місяців, ще три дрона прибудуть до кінця року. Вона дозволить спостерігати за всією територією Альянсу і за його межами – від Арктики до Сахеля, від Атлантики до Східної Європи”.

“Ці системи дозволять в будь-яку погоду фіксувати і передавати дані про пересування на землі і на морській поверхні і навіть виявляти міни і імпровізовані вибухові пристрої. Сьогодні НАТО заповнила найважливішу лакуну в своїх розвідувальних можливостях. Раніше такі розвідувальні системи були тільки в однієї країни НАТО (США), тепер всі держави Альянсу зможуть оперувати ними. Обслуговувати цю систему буде персонал в 600 осіб”, – заявив генсек альянсу.

Він також підкреслив, що в ході створення системи AGS “були поліпшені і оптимізовані принципи придбання найсучаснішої військової техніки”, яку всі держави Альянсу замовили у США.

Згідно з даними НАТО, радіус дії малопомітних розвідувальних безпілотників RQ – 4D Phoenix становить 16 тис. км, вони можуть перебувати в автономному польоті більше 30 годин без посадки. Таким чином з Сігонелли вони теоретично можуть спостерігати за всією Північною Атлантикою, значною частиною Африки та європейською частиною Росії. Втім, питання про реальну помітність таких безпілотників залишається відкритим: за окремими даними, їх “бачать” вже системи ППО третього покоління, наприклад, радянські С-300, що стоять на озброєнні в Греції. НАТО розраховує, зокрема, використовувати ці машини для моніторингу ситуації в Північній Африці, переміщення кораблів з мігрантами в Середземному морі.

Як повідомила італійська газета Il Manifesto, авіабаза в Сігонеллі (Сицилія) була обрана як штаб-квартира командування нової системи наземного спостереження НАТО і головна Оперативна база для п’яти великих безпілотників RQ-4D Phoenix в силу свого географічного положення. За її інформацією, перші два безпілотники, які в п’ятницю представив Столтенберг, були передані на Сігонеллу ще в кінці 2019 року.

За даними газети, ці апарати забезпечені високочутливими радарами, здатними розпізнавати об’єкти на далекій відстані навіть в русі. Дрони можуть підніматися на висоту до 18 тис. метрів і розвивати швидкість до 575 км на годину. Перші дані, отримані безпілотниками, будуть спочатку аналізуватися на Сігонеллі, а потім передаватися в оперативний центр НАТО в Брюсселі.