Бородянський хоче розділити журналістів на своїх та інших, а ще посадити на 7 років

Міністр культури Володимир Бородянський та його заступник Анатолій Максимчук презентували законопроект про протидію дезінформації, який містить цілу низку суперечливих положень.

Зокрема, у законопроекті пропонується надати владі повноваження встановлювати стандарти журналістики, чого немає в жодній розвиненій країні світу — там стандарти розробляють самі ЗМІ, а влада залишається в стороні від цього.

Також законопроектом вводяться штрафи за дезінформацію у розмірі від 4.7 до 9.54 мільйонів гривень навіть у випадку добровільного спростування, кримінальна відповідальність у вигляді ув’язнення на термін від 2.5 до 5-7 років, яка зберігатиметься до завершення гібридної війни.

Також вводяться посвідчення професійного журналіста, які видає організація журналістського самоврядування.

Організація журналістського самоврядування буде стежити за дотриманням професійної етики та стандартів. Ця організація буде видавати єдину прес-карту, яка визнається державою як підтвердження професійного статусу журналіста.

«Статус професійного журналіста надається за умови дотримання Кодексу професійної етики. За порушення передбачено призупинення або припинення статусу професійного журналіста. Самоврядна організація розробляє і затверджує Кодекс професійної етики журналістів», — йдеться в презентації.

На запитання, що буде, якщо хтось з журналістів не виявить бажання вступати в цю організацію, міністр Бородянський відповів: «Він зможе бути просто журналістом».

Також в повноваження організації журналістського самоврядування буде входити: моніторинг інформаційного простору і реакція на заяви про поширення дезінформації; звернення до розповсюджувачів інформації із заявами про відповідь або спростування дезінформації; звернення до суду з заявами про обмеження доступу до інформації при відсутності вихідних даних розповсюджувача або відсутності реакції на його заяви; звернення до суду з позовами про спростування та надання права на відповідь з приводу дезінформації; звернення до правоохоронних органів у разі наявності ознак кримінального злочину.

Крім того, проект закону передбачає запровадження Індексу довіри.

«Може бути присвоєно будь-якого медіа після перевірки, проведеної на підставі добровільного звернення до однієї з незалежних організацій, які мають відповідну компетенцію і досвід та відповідають критеріям, встановленим Уповноваженим з інформацією», — йшлося під час презентації проекту.

Передбачена також посаду Уповноваженого з питань інформації, яку повинен призначати Кабінет Міністрів з кандидатів від Міністерства культури, молоді та спорту, Міністерства юстиції та Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Цей законопроект став доповненням до іншого скандального законопроекту – про медіа, який був представлений у кінці грудня минулого року. Новий закон про медіа передбачає блокування онлайн-ресурсів та кримінальну відповідальність за дезінформацію.

Як повідомляло ІА “Центр новин”, Міністр культури та його заступники виписали собі “під ялинку” зарплату в розмірі 2 млн грн.