Міжнародне співтовариство намагається захистити нафтову компанію Лівії

Учасники Міжнародної конференції по Лівії, що проходить в Берліні в неділю, 19 січня, прагнуть гарантувати безпеку роботи лівійської Національної нафтової корпорації (NOC).

Про це йдеться в проекті підсумкової заяви, яка знаходиться в розпорядженні DW.

Участники Международной конференции по Ливии в Берлине

У ньому підкреслюється, що, відповідно до резолюцій Ради Безпеки ООН номер 2259 і 2441, NOC є єдиною незалежною і легітимною нафтовою компанією Лівії.

У робочому документі зафіксовано заклик “утриматися від будь-яких ворожих дій, спрямованих проти всіх нафтових об’єктів і інфраструктури” NOC, а також протистояти “будь-якого незаконного використання енергетичних ресурсів” Лівії.

У проекті підсумкової заяви також вказується на необхідність роззброєння військових формувань, пов’язаних з усіма сторонами, залученими в конфлікт.

Учасники конференції готові сприяти збереженню суверенітету, територіальної цілісності і національної єдності Лівії.

“Тільки політичний процес, що проводиться самими лівійцями і під їх власним керівництвом, може покласти край конфлікту і принести довгостроковий мир”, – йдеться в тексті чернетки резолюції.

У ньому також наголошується на необхідності дотримання заборони на збройові поставки Лівії, передбаченою резолюцією Радбезу ООН номер 1970. У разі його порушення учасникам конференції слід застосовувати передбачені Радою Безпеки ООН санкції, а також ввести штрафні заходи на національному рівні, вказується далі в документі.

У Міжнародній конференції беруть участь представники конфліктуючих сторін в Лівії – глава Уряду національної згоди (ПНС) Фаїз Сарадж і командувач Лівійської національної армією (ЛНА) Халіфа Хафтар, а також представники Німеччини, Єгипту, Алжиру, США, Китаю, Росії, Італії, Франції, Об’єднаних арабських Еміратів і таких міжнародних організацій, як ООН, Ліга арабських держав і Африканський союз.

Після повалення режиму Муаммара Каддафі в 2011 році і його вбивства в Лівії почалася боротьба за владу між різними угрупованнями і фракціями. У Тріполі за підтримки ООН було створено ПНС під керівництвом Фаїза Сараджа. У Тобруке на сході країни засідає однопалатний парламент, який також визнаний міжнародним співтовариством. Він вважає себе справжньою владою і не згоден з політикою Сараджа.

ПНС контролює лише невелику частину країни, а під контролем Хафтара знаходиться значна частина лівійської території, включаючи більшість нафтових родовищ. За Хафтаром стоять Єгипет, Об’єднані Арабські Емірати і Росія. Туреччина, зі свого боку, підтримує уряд в Тріполі. Хафтар веде наступ на Тріполі з квітня 2019 року. Він підтримує парламент і прагне повалити уряд Сараджа.

18 січня генерал віддав наказ про припинення відвантаження нафти в портах на сході Лівії. На наступний день прихильники Хафтара перекрили нафтопровід, що веде від південного заходу країни до порту в місті Ез-Завія, розташованому приблизно в 50 км від Тріполі. Національна нафтова корпорація (NOC) закликала не використовувати нафту як інструмент політичного тиску і повідомила про вимушене скорочення обсягу нафтовидобутку.