“Слуга народу” проведе консультації щодо змін до Конституції по децентралізації

У Верховній раді анонсували презентацію плану публічних обговорень змін до Конституції України щодо децентралізації влади.

Про це повідомила прес-служба партії “Слуга народу”.

Так, вказано, що 25 лютого в Києві для представників влади, громадськості та експертів відбудеться презентація плану публічних обговорень змін до Конституції України щодо децентралізації влади.

Глава партії Олександр Корнієнко заявив, що обговорення проходитимуть у форматі публічних консультацій.

“Спочатку цикл зустрічей в регіонах, а згодом – підсумкова в Києві. Кінцевий етап – формування тексту змін до Конституції”, – зазначив парламентар.

Зокрема, головними темами обговорень під час консультацій, на думку організаторів, мають стати повноваження та захист прав місцевого самоврядування та впровадження ефективної форми державного адміністративного нагляду.

“Процес публічних консультацій є відкритим. Інформація про план та графік заходів публікуватиметься на офіційних сайтах комітету Верховної ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісу президента України, Міністерства розвитку громад та територій України”, – зазначається у повідомленні.

Замглави фракції СН у ВР висловив впевненість, що реформу децентралізації можливо провести до місцевих виборів.

Нагадаємо, керівництво партії “Слуга народу” спільно з іншими фракціями та президентом вирішили відправити на доопрацювання з урахуванням пропозицій опозиції законопроєкт про децентралізацію влади.

Як повідомляло ІА “Центр новин”, законопроект «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» знято з розгляду для доопрацювання.

15 січня Верховна Рада не розглянула питання про відправлення до Конституційного суду для отримання висновку президентський проекту закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» (№ 2598), хоча даний законопроект був першим у порядку денному.

Законопроектом передбачено, що систему адміністративно-територіального устрою України складають адміністративно-територіальні одиниці: громади, округи, області, Автономна Республіка Крим, міста Київ та Севастополь.

Визначається, що територія України поділена на громади, яка є первинною одиницею у системі адміністративно-територіального устрою України. При цьому декілька громад становлять округ.

Відповідно до законопроекту, статус міста Києва як столиці України та міста Севастополь у системі адміністративно-територіального устрою України визначаються законами України.

Законопроектом передбачено, що органами місцевого самоврядування громади є рада громади та виконавчі органи ради громади. При цьому зазначається, що окружна, обласна рада є органами місцевого самоврядування, що представляють і реалізують спільні, визначені законом, інтереси громад відповідно округу, області.

Відповідно до законопроекту, у разі ухвалення радою громади, головою громади, окружною, обласною радою акта, що не відповідає Конституції України та створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності чи загрозу національній безпеці, президент України за поданням префекта зупиняє указом дію відповідного акта з одночасним зверненням до Конституційного суду України, тимчасово зупиняє повноваження голови громади, складу ради громади, окружної, обласної ради та призначає тимчасового державного уповноваженого.

Тимчасовий державний уповноважений спрямовує та організовує діяльність відповідних виконавчих органів ради громади, виконавчого комітету окружної, обласної ради. Правовий статус тимчасового державного уповноваженого визначається законом.

Змінами до «Перехідних положень» передбачено, що після набрання чинності законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)», президент України за поданням Кабінету міністрів України вперше здійснює призначення префектів після створення відповідними окружними, обласними радами виконавчих комітетів, але не пізніше 1 березня 2021 року.

Президент України за поданням Кабінету міністрів України призначає на посади та звільняє з посад голів місцевих державних адміністрацій до призначення відповідних префектів. Також передбачено, місцеві державні адміністрації продовжують здійснювати свої повноваження на відповідній території до створення окружними, обласними радами виконавчих комітетів на підставі закону про місцеве самоврядування, що визначає повноваження виконавчих комітетів окружних, обласних рад, але не пізніше ніж до 1 березня 2021 року.