Зеленський планує підписати указ про визнання 26 лютого Днем спротиву окупації Криму

Президент Володимир Зеленський заявив про намір сьогодні підписати указ про визнання 26 лютого Днем спротиву російській окупації Криму.

Про це глава держави повідомив під час виступу в Києві на форумі ”Age of Crimea” (Час Криму), присвячений Дню кримського спротиву російській окупації.

Зеленський нагадав, що 26 лютого 2014 року у Сімферополі відбулося найбільше зібрання на підтримку цілісності та єдності України.

“Вшановуючи мужність та героїзм усіх учасників мітингу, сьогодні мною підписується указ про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь”, – зазначив президент.

За його словами, цей день буде відзначатися щорічно 26 лютого.

“Повернення Криму до України – це не просто моя мета як президента або позиція як громадянина України, це не тільки наша спільна мрія – це запорука безпеки на планеті, це відновлення віри, віри у міжнародне право та віри у справедливість”, – підкреслив Зеленський.

Глава держави наголосив, що вірить в те, що невдовзі боксер Олександр Усик проведе бій у Судаку, співачка Джамала дасть концерт у Коктебелі, режисер Олег Сенцов презентує нову стрічку в Ялті, а Меджліс кримськотатарського народу зможе повернутися до Сімферополя.

Також Зеленський наголошує, що питання тимчасово Росією окупованого Криму не може стати ціною для встановлення миру на Донбасі.

«Шість років тому наше життя змінилося: ми зрозуміли, що живемо у світі, де меморандуми, на жаль, нічого не варті, а система міжнародного права та світової безпеки недосконала та вразлива», – зазначив президент.

«Сьогодні ми робимо все можливе, щоб припинити війну на Донбасі і не втрачати щодня найкращих наших українців. На це спрямовані всі наші зусилля, та це не означає, що Крим знімається з порядку денного чи може стати ціною для миру на Донбасі, миру в Україні», – підкреслив глава держави.

Крім того, Зеленський запевнив, що українська влада зробить усе, щоб над тимчасово окупованим Кримом знову замайорів український прапор.

”Ми зробимо все, щоб над Кримом знову замайорів український прапор. Так, це дуже складне завдання, яке не може вирішиться, на жаль, вже завтра”, – заявив він.

За словами президента, є речі, які українська влада може і повинна робити вже сьогодні.

”Найперше: це підтримка громадян, які живуть у Криму або мають кримську реєстрацію. Багато з них чекають на повернення до України. Те, що зараз з міркувань власної безпеки вони не кажуть про це вголос, не означає, що їх немає. І вони повинні знати, що держава про них не забула”, – наголосив Зеленський.

За його словами, у попередні роки влада на кожному куточку, на кожному плакаті заявляла про те, що Крим – це Україна, ”а в реальності кримчани отримують українські свідоцтва про народження через дуже складну судову процедуру. Не можуть відкрити навіть рахунок в банку”.

Як сказав Зеленський, фінмоніторинг вносить кримчан до ”групи ризику” і вони не мають шансів на кредит. ”Я вважаю це неприпустимим і ганебним для кожного українця. 6 років існують ці проблеми, але тільки зараз вони активно вирішуються урядом”, – підкреслив президент.

Також, за словами Зеленського, дуже важливо, яку Україну бачать кримчани, які перетинають КПВВ. ”Це має бути комфортна, безпечна, освітлена країна, з нормальними дорогами та, вибачте, будь ласка, з працюючими вбиральнями. Саме тому таку увагу ми приділяли облаштуванню комфортних КПВВ. І ми це зробили. Водночас, незважаючи на їх привабливість, я хочу підкреслити: це тимчасові конструкції”, – наголосив він.

26 лютого 2014 року перед будинком кримського парламенту відбувся масштабний мітинг прихильників і противників територіальної цілісності України. Серед перших були кримськотатарські та проукраїнські активісти, їм протистояли проросійські активісти, яких організували лідери ”Русского единства” на чолі з Сергієм Аксьоновим, який зараз очолює російський окупаційний уряд Криму.

У січні 2015 року кримське управління Слідкому Росії порушило кримінальну справу про масові заворушення на мітингу 26 лютого.