Росія біля кордону з Україною готує нові окупаційні сили

ФСБ Росії призначає на посади вздовж кордону з Україною спеціалістів по роботі з козацтвом та залученню його до виконання особливих завдань.

Водночас у військових частинах поруч з Україною створюються підрозділи, сформовані з місцевих козаків, проводять регулярні військові збори для членів цих парамілітарних формувань. Це дасть можливість зробити козачі товариства боєздатними одиницями, пише Радіо Свобода.

Також наприкінці 2019 року в російському законодавстві відбулися зміни, спрямовані на побудову більш жорсткої вертикалі управління козаками по всій країні. Все це вказує на плани використання козаків у різних цілях. Зокрема, і у ймовірних спецопераціях проти України.

Планують клонувати досвід окупаційних сил

Наприкінці 2019 року в російському законодавстві про козацтво впроваджена низка змін, які підсилюють централізацію козачих структур. У листопаді минулого року підписаний указ президента РФ № 543 «Про Всеросійське козаче товариство», яким у Москві створений орган, що керуватиме козачими об’єднаннями по всій країні.

Наступним указом № 544 президент Путін призначив отаманом організації Миколу Долуду. Той до цього обіймав з 2006 року посаду віце-губернатора Краснодарського краю, а з 2007 – був також отаманом Кубанського козачого війська і брав участь в окупації Криму в 2014 році.

А розпорядженням президента РФ № 380рп був затверджений новий склад Ради при президентові РФ у справах козацтва. З нового складу Ради виключили керівників суб’єктів Федерації – це також посилює централізацію управління козацтвом.

Козачі об’єднання існують по всій території РФ. Крім регіонів, де історично існувало козацтво – Дон, Кубань, Поволжя, Південний Урал, Забайкалля, Далекий Схід, – козачі парамілітарні формування з’явилися і в Центральному Нечорнозем’ї, й взагалі всюди. Багато з них створювалося ще у 90-х, але більшість лишалася декоративними.

Найбільш організованими й підготованими були Кубанське козаче військо і донське козацтво. Перше з них Росія у 2014 році використала у операції з захоплення українського півострову Крим, друге, донське козацтво, відіграло значну роль у бойових діях на Донбасі. Власне, донські козачі підрозділи до сьогодні існують у складі російських окупаційних сил в ОРДЛО, так званої «народної міліції».