США можуть створити відділ Держдепу з реагування на пандемії на противагу ВООЗ

Адміністрація президента США Дональда Трампа розглядає можливість створення в Держдепартаменті відділу, який займатиметься глобальними заходами реагування на спалахи інфекційних захворювань.

Про це повідомила газета Politico з посиланням на документи, що опинилися в її розпорядженні.

Як зазначає видання, ідея створення спеціального підрозділу всередині зовнішньополітичного відомства виникла на тлі відсутності узгодженості різних організацій країни в боротьбі з пандемією коронавірусу. Крім того, новий відділ американського дипвідомства частково дублюватиме роботу Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), внески в яку США призупинили до проведення оцінки її ролі в приховуванні даних про поширення інфекції. Трамп неодноразово критикував роботу ВООЗ, відзначаючи, що структура фінансується в основному Сполученими Штатами, але концентрується на Китаї.

“Відповідно до запропонованої ініціативи Держдепартамент призначить координатора, який спостерігатиме практично за кожним аспектом підготовки до пандемій і реагування на них: від розподілу вакцин і медичних препаратів по всьому світу до розробки сучасних протоколів для запобігання поширенню спалахів [інфекційних захворювань]”, – пише видання. За даними Politico, очолити підрозділ у разі його заснування може координатор Білого дому по боротьбі з поширенням коронавірусу Дебора Біркс.

Підкреслюється, що плани адміністрації можуть викликати невдоволення з боку Агентства США з міжнародного розвитку (АМР, організації в структурі Держдепу, діяльність якої спрямована на надання невійськової допомоги іншим країнам), адже створення нового відділу позбавить АМР значної частки впливу і фінансування. Деякі рішення цього агентства – наприклад, відправка медичних товарів в інші країни на тлі їх нестачі в Сполучених Штатах-раніше критикувалися робочою групою, створеною Білим домом з метою боротьби з коронавірусом.