Юнкер виступив за розширення Шенгенської зони

Голова Єврокомісії Юнкер запропонував поширити Шенгенську зону на всю територію Євросоюзу. Ця ініціатива, однак, викликала стримані реакції в Німеччині і в Австрії.

У Німеччині та Австрії стримано або негативно реагують на пропозицію голови Єврокомісії Жан-Клода Юнкера про розширення Шенгенської зони на всю територію Євросоюзу і введення євро у всіх країнах ЄС.

Міністр фінансів ФРН Вольфганг Шойбле (Wolfgang Schäuble) в інтерв’ю суспільно-правовому телеканалу ARD в четвер, 14 вересня, заявив, що, в принципі, він підтримує плани Юнкера по введенню євро в усіх державах Євросоюзу, однак вважає, що спочатку країни-кандидати на вступ до єврозони повинні продемонструвати свою відповідність необхідним економічним критеріям.

“Очевидно, що ці країни для початку повинні бути в змозі забезпечити функціонуючу економіку і при стабільній, твердій валюті. Якщо поспішити, то можуть виникнути проблеми – такі, як в Греції в останні роки”, – пояснив глава німецького Мінфіну.

Одночасно він нагадав, що можливість вступу в єврозону закріплена в Лісабонському договорі про Євросоюз.

Раніше, Глава МЗС ФРН Томас де Мезьєр (Thomas de Maizière) заявив, що в даний час він не бачить шансів на швидкий прийом до Шенгенської зони Румунії та Болгарії.

“Я поділяю бачення Жан-Клода Юнкера, однак, чесно кажучи, потрібно виконати ще дуже довгий шлях”, – сказав він 14 вересня в Брюсселі.

Де Мезьєр підтвердив намір зберегти не передбачений Шенгеном контроль на кордоні ФРН і Австрії.

“Поки зовнішні кордони ЄС не є достатньо безпечними, необхідність внутрішнього прикордонного контролю буде зберігатися”, – пояснив він.

Цей прикордонний контроль був введений на піку міграційного кризи в Європі в 2015-2016 роках.

Тим часом уряд Австрії негативно поставився до ініціативи Юнкера. Канцлер Австрії Крістіан Керн назвав концепцію Юнкера непродуманою. Він сказав, що Євросоюз потребує розширення співпраці в боротьбі з ухиленням від сплати податків і соціальних демпінгом, і поки ці проблеми не вирішені, розширювати єврозону, за його словами, не має сенсу, оскільки це лише погіршить проблемну ситуацію.

Зі свого боку глава МЗС Австрії Себастьян Курц зазначив, що “єврозона і Шенген були і залишаються відкритими для кожного, проте лише для кожного, хто відповідає встановленим критеріям”.

Він підкреслив, що необхідно уникнути виникнення нової ситуації, аналогічної тій, яка склалася в Греції.